Gateway of INDIA

0
2665
Mumbai
Gate of India ve Zafer Bozkaya

Hindistan’ın Giriş Kapısı

Yalnız gemi ile ulaşımın mümkün olduğu eski dönemlerde Hindistan’a ilk ayak basılacak yer, Mumbai limanı idi. Böylece, Mumbai’ye Hindistan’ın giriş kapısı adı verilmişti. Buradaki Gateway of India anıtı, İngiltere Kralı V. George’un 1911’deki Hindistan ziyaretini ölümsüzleştirmek üzere 1924 tarihinde yapılmıştır. Anıt, Kraliçe Viktoryaya adanmıştı ve Viktoria Gate olarak biliniyordu, bu isim daha sonra değiştirildi.

Tarihi

Kapı, mimari tarzı açısından 16. yüzyıl Gujarat İslam sanatı ile Gotik zafer anıtı tarzlarının karışımıdır ve sarı renkli bazalt taşından yapılmıştır.

Anıtın bulunduğu Apollo Bunder meydanı, Mumbai’nin popüler buluşma ve gezi yerlerinden biri olmuştur. Bu meydanın hemen arkasında yer alan Taj Mahal Oteli de benzer mimari özelliğe sahip olması sayesinde bu görüntüyü tamamlamaktadır. Taj Mahal Otelinin sahibi; Mumbai’li ünlü sanayici J. K. TATA (etnik olarak İranlı, din olarak Zerdüşt)tür. J.K. Tata, İngiliz döneminde buraya yakın bir otele sadece beyazların girebileceği gerekçesiyle kabul edilmeyişine kızmış ve bu oteli inşa ettirmiştir.

Gateway of India parkı

Meydandaki parkta dini liderlerden Vivekananda’nın ve Marathi liderlerinden Shivaji’nin heykelleri yer almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz