En Güzel Tren Yolculukları

0
1078
18 güzel tren yolculuğu

En Güzel Tren Yolculukları

Hindistan’daki en güzel tren yolculukları listesi aşağıdadır. Bu yolculuklardan birisini deneyin. Yolculuğun bir rüya gibi geçeceğine emin olabilirsiniz. Bu yolculukta dağlar, şelaleler, nehirler, ovalar, çöller gibi çok çeşitli manzaralar bulacaksınız. Tren yolculukları benzersiz deneyimlerdir. Bazıları için çocuklukta yaşanmış hoş anıları hatırlatır. Özel rotalardaki bu tren yolculukları geniş coğrafyası ve çeşitli iklim şartları olan Hindistan’da yaşayacağınız en güzel ve en unutulmaz anıları olacaktır. 

1. Jammu – Baramulla (Jammu – Keshmir Eyaleti)

Keşmir Demiryolu – Bir Mühendislik harikası

Jammu Keşmir eyaletindeki Udhampur, Srinagar ve Baramulla’yı birbirine bağlayan demiryolu hattı size görsel zenginlikler ve büyüleyici manzaralar sunar. Bu hat, yapımı en zor olan demiryolu projelerinden birisi olmuştur. Demiryolunun geçtiği yerler son derece engebeli, aşırı soğuk ve yüksek deprem riski olan yerlerdi.
Yolculuk Süresi: 4 saat

Kashmir treni
Tren, Qazigund yolunda © Wikimedia Commons

2. Pathankot – Jogindernagar (Pencab – Himachal Pradesh Eyelati)

Kangra Vadisi’nin Mistikleri

Kangra Vadisinde, köprülerle nehirlerin üzerinden geçmenin ve çok özel bir bitki örtüsünü gözlemenin heyecanını yaşamak istiyorsanız, Pencab eyaletindeki Pathankot’tan Himachal Pradesh eyaletindeki Jogindernagar’a kadar olan 164 km’lik bu yolculuğu yapmalısınız. Tren, bu hatta yavaş gider. Bu hat, sadece zorlu bir yükseklikte yapıldığından değil, aynı zamanda Hindistan’daki en güzel doğa manzaralarını sunmasından dolayı güzeldir.
Yolculuk Süresi: 8 saat

Kangra vadisi çok güzeldir
Kangra vadisinde tren © Wikimedia Commons

3. Kalka – Shimla (Haryana – Himachal Pradesh Eyaletleri)

Yaz Başkentine Büyüleyici Bir Yolculuk

Görsel zenginlikte vadileri, dik yolları ve sis basmış çayırları izlemek istiyorsanız, dar hatlı bu trenle Kalka’dan Shimla’ya gidin. Hindistan demiryollarında 3 değişik hat genişliği standardı bulunur. Bunlar 1.67 m, 1.43 m ve 0.76 metre’dir. 

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan bu küçük tren, Kalka’dan hareket ediyor, 102 tünel, 82 köprü, derin vadiler ve dik virajlar geçerek Shimla’ya ulaşıyor. Bu yolculuk sırasında, orman gülü bitkisini, çam ve meşe ağaçlarıyla dolu deodar ormanlarını ve yüksek rakımlarda çay ekim yerlerini göreceksiniz. Treniniz 96 km’lik yol boyunca yokuş yukarı gidiyor. Yol üzerindeki çeşitli istasyonlarda durdukça kestane, akçaağaç ve kiraz bahçelerini yakından görebilirsiniz. 

Aynı hatta Shiwalik Ekspress, Kalka-Shimla, Himalayan Queen, Rail Motor ve Shiwalik Queen isimlerinde başka trenler de sefer yapıyor. Bu trenler Hindistan’ın yaz başkenti olan Shimla kentine ulaşmak için Dharampur, Solan, Kandaghat, Tara Devi, Barog, Salogra, Totu ve Summerhill istasyonlarından geçiyor.
Yolculuk Süresi: 5 saat

Shimlaya giden tren
Kalka – Shimla treni © Wikimedia Commons

4. Jaisalmer – Jodhpur (Rajasthan Eyaleti)

Kurak Rota

Rajasthan gezinizde Jodhpur’dan Jaisalmer’e trenle seyahat ederseniz yolculuğunuz başka bir renk alacaktır. ‘Çöl Kraliçesi’ olarak adlandırılan bu trendeki yolculukta kurak bitki örtüsü, sarı toprak yapısı, kum tepeleri arasında otlayan develer ve çölde yaşayan kabilelerin köylerini göreceksiniz. Jaisalmer’deki Altın Kale ortamına ulaşmadan önce çöl safarisinin heyecanını hissedeceksiniz. 

Tren, büyük Thar çölünün ortasından geçiyor. Gözünüzün önünden geçen kerpiç kulübelerin, göçebelerin ve otlayan develerin görüntüsü görsel bir şölen yaratacaktır. Çölde gün batımını veya gün doğumunu görecek kadar şanslıysanız yolculuğunuz daha da mükemmel olacaktır.
Yolculuk Süresi: 5 saat

Jodhpur treni çölde gider
Jodhpur treni

5. Bombay – Goa (Maharashtra – Goa Eyaletleri)

Gizemli Ghatlar’da Yolculuk

Mumbai’den Goa’ya, Sahyadari boğazları ve Arap Denizi kıyıları boyunca devam eden yolculuk, belki de Hindistan’daki doğal güzelliği en iyi olan tren yolculuklarından birisidir. Mandovi Express treni, Konkan Demiryolu ağının bir parçasıdır ve Mumbai ile Goa arasında sefer yapar. Rota, tüneller, köprüler, kıyı şeridi, Batı Ghatları dağlarının teraslı yüzeyleri, sayısız küçük nehir, dönemsel oluşan akarsular ve yemyeşil çayırlardan oluşan doğal manzaralarla doludur. Video kameranızı veya fotoğraf makinanızı hazırda tutmayı ve Hindistan’daki en çarpıcı tren yolculuklarından birisi olan bu gezinin önemli anlarını yakalamayı unutmayın.

Konkan Demiryolları, doğanın tüm olumsuzluklarına karşı gelerek onu inşa eden mühendislerin zekası ve cesareti sayesinde ayakta duruyor. Yol boyunca uzanan güzel ve sık ormanların getirdiği serin esintiyi hissedince buna hayran kalacaksınız.

Bu tren, Hindistan’ın en popüler iki şehrini birbirine bağlıyor. Birisi yoğun ve telaşlı yaşam tarzı olan Mumbai ve diğeri ise muhteşem plajlarıyla Goa.
Yolculuk Süresi: 12 saat

Üstü cam tren
Üstü cam tren ile Mumbai- Goa yolculuğu

6. Hubli – Madgaon (Karnataka – Goa Eyaletleri)

Vasco da Gama’nın Rotası

Hubli’den Madgaon’a (Goa’ya) seyahat ederken, Hindistan’daki en heyecan verici ve en büyüleyici tren yolculuklarından birini yaşarsınız. Tren, 300 metreden tüm gücüyle fışkıran devasa ve görkemli Dudhsagar şelalesinin tam yanından geçiyor. Tren şelaleye ulaştığında, görkemli güzelliğine hayran kalacaksınız. Şelaleyi yakından görmeye karar verirseniz, şelaleye en yakın istasyon olan Londa istasyonunda trenden inebilirsiniz.

Şelaleye buradan akan suyun süte benzer görünümü nedeniyle Dudh Sagar (Süt çeşmesi) adı verilmiştir. Şelalenin döküldüğü yerde oluşmuş olan küçük havuzun güzelliğini beğeneceksiniz.
Yolculuk Süresi: 10 saat

Dudhsagar şelalesi ve tren
Dudhsagar şelalesi ve tren © Wikimedia Commons

7. Matheran – Neral (Maharashtra Eyaleti)

Maharashtra’nın Mirası

Matheran ve Neral geçişi arasındaki bu Dar Hatlı demiryolu, Hindistan’daki en ilginç tren yollarından biridir. Bu tren, Ghatların engebeli arazilerinden geçer. Maharashtra eyaletinde bulunan tek miras hattı burasıdır ve 20 km uzunluğundadır. Bu yolculuk, Hindistan’ın en iyi tren yolculukları listesine dahildir.
Yolculuk Süresi: 2 saat

Matheran - Neral treni
Matheran © Wikimedia Commons

8. Karjat – Lonavala (Maharashtra Eyaleti)

Muson Gezisi

Batı Ghatlardan geçen bir diğer hat, Karjat’tan Lonavala’ya doğru Thakurwadi, Monkey Hills ve Khandala üzerindedir. Bu yol, mistik doğasıyla bilinen Hindistan’ın en doğal ve en güzel tren yollarından biridir. Bu rota, özellikle muson mevsiminde görülmelidir. Çünkü sunduğu yemyeşil ortam ve yağmur manzaraları mükemmeldir. Yolculuk, tren yolu ile birbirine bağlanan iki tepe istasyonu arasında geçer. Bu yolculukta kendinizi trekking yapıyor gibi hissedebilirsiniz.
Yolculuk Süresi: 1 saat

Lonavala Yolu
Lonavala

9. Ratnagiri – Mangalore (Maharashtra – Karnataka Eyaletleri)

Büyüleyici Konkan Demiryolu

Bu rotada yoğun ormanların, devasa Batı Ghatları dağlarının, derin tünellerin, nehir köprülerinin, keskin virajların ve sayısız mevsimsel akarsuların görüntüleri herkesi büyüler.
Yolculuk Süresi: 10 saat

Ratnagiri treni
Ratnagiri

10. Mandapam – Rameshwaram (Tamil Nadu Eyaleti)

Okyanusu Kesen Yolculuk

Mandapam’dan Pamban Adası‘ndaki Rameshwaram’a giden bu tren yolculuğu ilginçtir. Anakarayı Hint okyanusundaki Pamban Adası’na bağlayan demir köprü Palk Boğazı’nı aşmaktadır. Köprü, 100 yaşındadır ve deniz üzerinde 2,4 km’lik bir uzunluğu vardır. Bir geminin geçmesi gerektiğinde köprünün hareketli bölümleri açılarak gemilere yol verilir.
Yolculuk Süresi: 1 saat

Pamban adası treni
Tren Pamban köprüsünü geçiyor © Wikimedia Commons

11. Mettupalayam – Ooty (Tamil Nadu Eyaleti)

Nilgiri Manzaralarında Yolculuk

1908’den beri hizmette olan ‘Nilgiri Passenger’ treni, Mettupalayam’dan Ooty’ye giden buharlı motoruyla hala çalışıyor. Tren, Nilgiri Dağı’nı, yoğun çam, meşe ve okaliptüs ormanlarını, virajları ve tünelleri tırmanırken, Asya’nın en dik rotası olan yüzde 8,33 eğimle ilerler. Nilgiri Passenger, Kallar, Adderly, Hillgrove, Kateri, Runneymede, Coonoor ve Lovedale gibi istasyonlardan geçerek 26 km’lik yokuşu yaklaşık 5 saatte tırmanır. Hindistan’ın dağlarda yol alan demiryolları arasında en güzel olanlarından biridir. Tren, Nilgiri’nin mavi tepeli dağları ve yemyeşil ormanları arasında yolculuğunu tamamlar.
Yolculuk Süresi: 5 saat

Kateri
Kateri istasyonu © Wikimedia Commons

12. Vishakhapatnam – Araku Vadisi (Andhra Pradesh Eyaleti)

Tünel Topografyası

Vishakhapatnam’dan Araku Vadisi’ne sayısız tünel ve keskin virajlardan geçerek giden bu yolculuk çok ilginçtir. Bu tren hattı aslında demir cevheri ve diğer mineralleri Chhattisgarh’tan Vishakhpatnam’a taşımak için yapılmıştır. Günümüzde turistik bir rota olarak da kullanılıyor. 

Araku, dünyanın her yerinden  gelen doğa tutkunları için bir çekim merkezi olan mağaraları ve yeşil vadileriyle ünlüdür. Kothavalasa ve Kirandla istasyonları arasındaki yoğun orman manzarası özel bir görsel zenginlik sunar. Hindistan’ın dağlık bölgelerde kurulmuş Geniş Hatlı trenleri fazla yoktur. Araku hattı bunlardan birisi olduğu için de önemlidir.
Yolculuk Süresi: 3 saat

Araku vadisi treni
Araku Vadisi © Wikimedia Commons

13. Bangalore – Kanyakumari (Karnataka – Tamil Nadu Eyaleti)

Malgudi Yolculuğu

Güney Hindistan’ın tipik doğa manzaralarında geçen bir başka doğal yolculuk. Unutulmaz görsel zenginliklere sahip köyler, tarlalar, çayırlar gözlenerek Bangalore’den Kanyakumari’ye gidilir. İsland Ekspres treni yaklaşık 19.5 saatte 944 km yol alır ve sizi ‘Malgudi Günleri’ diyarına ulaştırır.
Yolculuk Süresi: 19 saat

Malgudi rotası
Malgudi

14. Hassan – Mangalore (Karnataka Eyaleti)

Büyülü Malnad

Hassan’dan Mangalore şehrine doğal şelaleler, yüksek dağlar, palmiye ağaçları ve pirinç tarlaları arasında giderken keyifli bir tren yolculuğu yapabilirsiniz. Malnad bölgesindeki tren yolu, gezginler için mükemmel görüntüler sunar. Bu rota, yemyeşil ormanla çevrilidir. Göz alabildiğine uzanan pirinç tarlaları da buradadır. Yolculuğunuzda önünüzdeki dağları aşmak için 50’den fazla tünelden geçeceksiniz.
Yolculuk Süresi: 1 buçuk saat

Malnad ormanı
Malnad

15. Bhubaneshwar – Brahmapur (Odisha Eyaleti)

Sakin Yolculuk

Bu hattın bir yanında yemyeşil Malyadri tepeleri ve diğer tarafta sakin Chilika Gölü gözlenir. Bu bölgede sürülerle göçmen kuşları görecek kadar şanslı olabilirsiniz, bu yüzden fotoğraf makinanızı hazır tutun. Odisha eyaletindeki en güzel göller de bu yolculukta görülecektir.
Yolculuk Süresi: 3 saat

Chilika gölü ve tren
Chilika gölü kenarında giden tren

16. New Jalpaiguri – Darjeeling (Batı Bengal Eyaleti)

İngiliz Dönemi Yaz Tatil Yerine Miras Yolculuğu

Birbirine tren yolu ile bağlanan yüksek tepeler arasından trenle geçmek ne kadar da güzeldir. Böyle bir yolculuk için New Jalpaiguri istasyonundan Darjeeling’e gitmelisiniz. Bu rotada dağların eteklerinden yavaş yavaş tırmanacak, keskin dönüşler ve virajlardan geçecek ama hep yokuş yukarı çıkacaksınız. 78 km’lik bu hoş yolculuk 7 saat sürüyor. Yol üzerinde Siliguri Kasabası, Siliguri Kavşağı, Sukna, Rangtong, Tindharia, Mahanadi, Kurseong, Tung, Sonada, Ghum, Rongbul, Jorebunglow ve Batasia Loop’tan geçiliyor.

UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan bu yolculuk, yavaş bir tempoda sürüyor. Özellikle Hindistan’daki en yüksek dar hat tren istasyonu olan Ghum istasyonu ve Batasia Loop geçişiniz size unutulmaz manzaralar sunacak.
Yolculuk Süresi: 7 saat

Darjeeling buharlı treni
Darjeeling treni © Wikimedia Commons

17. Alipurduar – Jalpaiguri (Batı Bengal Eyaleti)

Gezen Orman Safarisi

Sık ormanlardan trenle geçerken filler ve gergedanlar görmek ister misiniz? Bunun için Batı Bengal’in kuzeyindeki bu tren yolculuğunu planlayın. Alipurduar istasyonundan başlayarak Jayanti, Moorti, Samsing, Buxa ve Jalpaiguri’ye seyahat etmek sizi Ulusal Vahşi Yaşam bölgesi olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmış ormanlardan geçirir.
Tren Yolculuk Süresi: 3 saat

Alipurduar treni
Alipurduar

18. Guwahati – Silchar (Assam Eyaleti)

Assam’ın Korkuları

Bu yolculuk Jatinga nehri, yemyeşil Assam Vadisi, çay tarlaları ve Haflong vadisi boyunca ilerliyor. Guwahati’den Silchar’a giden rota, Hindistan’daki en güzel tren yolculuklarından birisidir. Yolculuk, Assam’daki tepe istasyonlarının güzelliğine tanık olmanızı da sağlıyor.
Yolculuk Süresi: 9 saat

Guwahati tren yolculukları güzeldir
Guwahati

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz