Bagore ki Haveli

0
1211
Udaipur
Bagore Ki Haveli - Udaipur

Bagore ki Haveli

Eskiden City Palace sarayının bir bölümü olan bu yer, günümüzde müze ve kültür merkezi olarak kullanılıyor. Birkaç iç bahçe etrafında yapılanmış toplam 138 odalı bir saray olduğunu söylersek ne kadar büyük bir yer olduğunu anlatmış oluruz. Müzede eski dönemlere ait Rajasthan stili dekoratif çalışmalar, freskler, ayna ve cam işlemeleri, göl manzaralı küçük balkonlar, bizde cumba olarak bilinen kafesli çıkmalar olan “jharoka”lar bulunuyor.

Bagore ki Haveli – Kukla Müzesi

Rajasthan kültürünün en önemli özelliklerinden birisi olan kuklacılık sanatını çok güzel bir sunumla ortaya çıkartan “Kukla Müzesi” buranın en güzel yerlerinden birisidir. Burada bulunan yüzlerce kuklanın rengarenk giyimleri ve başarılı sunumu ilgi çekiyor. Kukla müzesinin bekçisi size küçük bir kukla gösterisi yaparsa bahşiş vermeyi unutmayın.

Müzenin çok ilginç olan bir başka bölümü erkek türbanlarına ayrılmış. Buradaki bir türban, 1700 metre uzunluğundaki kumaşı ile dünyanın en büyük türbanı imiş.

Gece gösterileri

Müzenin bir bölümünde her akşam 19.00 – 20.00 saatleri arası Dharohar denilen bir gösteri sunuluyor. Gösteride otantik müzik ve dans içeren çeşitli halk sanatları, kukla ve cambazlık gösterileri var. Neem Chowk (Neem Meydanı) isimli gösteri alanı kraliyet sakinlerini de eğlendirmiş olan alan ile aynı yer. Gösterilere giriş ücretli, müze bölümü ise ücretsizdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz