Göl Sarayı

0
1595
Udaipur
Jagmandir Adası - Udaipur

Göl Sarayı

Pichola gölü ortasındaki Jagniwas adasındadır.

Göl Sarayı tarihi

Maharana 2. Jagat Singh tarafından 1754 yılında yaptırılmış ve 1960 yılında otele çevrilmiştir. Kraliyet ailesinin sıcak yaz günlerinde gölün sularının etkisiyle serinlemesi amacıyla yapılmıştır. Burası aynı zamanda Şehir Sarayı ve göl manzarası ile romantik bir ortam da sunmaktadır.

Saray restore edildikten sonra burada binbir gece masallarını hatırlatacak eski atmosfer korunmaya çalışılmış; masalsı dekorasyonlar, etnik temelli işçilik ve dizaynlar birarada bulunmaktadır. Lotus çiçekleriyle kaplı bir süs havuzu, bir yüzme havuzu, bahçeler, büyük bir mango ağacının gölgelediği bir cafe, çeşmeler ve bir restoran da bu atmosferi koruyacak şekilde yapılmış.

Günümüzde bir otel zincirine ait 5 yıldızlı bir otel olarak kullanılıyor. Otel müşterisi olmayanlar sadece akşam yemeklerine kabul ediliyor. Bu otel ile Shiv Niwas sarayı ve Monsoon Sarayında James Bond’un “Ahtapot” isimli filmin bazı bölümleri çekilmiştir. Bu nedenle Udaipur sokaklarında filmin bu bölümleri halen gösterilir, CD ve DVDleri satılmaya çalışılır.

Jag Mandir Adası

Bansi Ghat Jetty iskelesinden veya Sarayın özel iskelesinden hareket eden teknelerle bu adaya gezi yapabilirsiniz. Adadaki sarayı 1622 yılında Maharana Karan Singh yaptırmış. Günümüzde bir bölümü restoran ve düğün organizasyon yeri olarak hizmet veriyor.

Sarayın çok ince taş işçiliği ile yapılmış fil figürleri ile gri – mavi renkli taştan işlenmiş şemsiye figürü ilgi çekiyor. Tarihte Mughal imparatoru Şah Cihan’ın bir prens iken babasından kaçıp burada gizlendiği anlatılıyor. Şah Cihan’ın buradaki sarayın şeklinden aldığı ilhamı Tac Mahali yaptırırken değerlendirdiği de söyleniyor. Adadan bakınca City Palace sarayı çok güzel görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz