Amritsar’da ne yenir?

0
1016

Amritsar, Hindistan’ın kuzeybatısında ve Pakistan sınırına 20 km uzaklıktaki bir şehirdir. Tarihte şimdiki Pakistan’da bulunan Lahore ile ikiz şehir olarak adlandırılmış ve bu iki şehir arasında her zaman kültürel alışverişler olmuştur. Amritsar’ın Sih Dininin merkezi olması burada Sih yemek kültürünü geliştirmiştir. Öte yandan Lahore şehri Islam dininin önemli merkezlerinden birisi olduğu için o şehirde de İslam kültürü temelinde bir yemek kültürü gelişmiştir. İşte Amritsar bu iki önemli kültürün biraraya geldiği bir yer olarak farklı mutfaklara sahip olma şansını yakalamıştır. Amritsar’da bulunan özel yemeklerin bir bölümü ektedir.

Lassi (Ayran)

Gian Di Lassi, Amritsar.
Amritsar deyince aklımıza Altın Tapınak, Kulcha (Gözleme) ve Lassi (Ayran) geliyor. Amritsar’daki Gian Di Lassi dükkanının yaptığı Lassi ise en iyisidir. Taze yoğurt, malai (kaymak) ve tereyağı kullanılır, Lassi’nin üzeri özel bisküvilerle süslenir. 

Amritsar
Lassi (Ayran)

Chhole Kulche

Kulcha Land, Ranjit Avanue, Amritsar.
Amritsar’da, Kulcha (gözleme) yemeyi unutmayın ve bunu Kulcha Land restoranında deneyin. Buradaki Kulcha’nın lezzeti çok iyiydi ve servis birinci sınıftı. Fiyat 40 rupi.

Amritsar
Chole

Langar ka Prasad

Altın Tapınak, Amritsar.
Sihler, kimsenin aç kalmaması gerektiğine inanır. Din, cinsiyet veya ırk ayrımı gözetmeksizin herkese her gün ücretsiz yemek veren yeryüzü sofraları Altın Tapınakta hizmetinizde. Burada herkesle birlikte oturup yemek yemenin lezzeti ve size yaşatacağı paylaşım duygusu unutulmaz.

Amritsar
Langar Ka Prasad

Puri, Chhole ve Aloo ki Sabji

Kanha Sweets, Dayanand Nagar, Amritsar.
Amritsar’da bulabileceğiniz sabah kahvaltılarının en iyilerinden biri. Puri pişirilirken Desi Ghee (köy tipi sadeyağ) kullanılır.

Amritsar
Puri, Chole ve Aloo ki Sabji

Makke Di Roti ve Sarson Da Saag

Bharawan Da Dhaba, Belediye Binası, Amritsar.
Efsanevi Makke Di Roti ve Sarson Da Saag, bolca Ghee yağı içinde uzun süre pişirilir, bu da yemeği çok lezzetli yapar. Tabakta küçük bir parça bile bırakmadan hepsini yiyeceğinizi garanti ederim.

Amritsar
Makke di Roti

Chhole ve Aloo Poori

Bharawan Da Dhaba, Belediye Binası, Amritsar.
Nohut yemeği (Chole), Patates Yemeği (Aloo) ve Pişi (Poori) Amritsar Mutfağının birbirinden ayrılmaz üçlüsüdür. Bununla bir öğünü geçirebilirsiniz ve lezzetini de asla unutmazsınız.

Amritsar
Chhole ve Aloo Puri

Amritsari Kulcha Thali

Bharawan Da Dhaba, Belediye Binası, Amritsar.
Yemek sevenlerin Amritsar’da Bharawan Da Dhaba’yı ziyaret etmesi şarttır. 2 Amritsari Kulcha (Gözleme), Chhole (Nohut)  ve Raita (Cacık) tan oluşan Amritsari Kulcha Thali çok iyidir.

Amritsar
Amritsari Kulcha

Desi Ghee ile Amritsari Kulche

Pehalwan Kulcha Shop, Amritsar.
Pehalwan Kulcha’daki Kulcha, Desi Ghee (köy sadeyağı) ile yapılır. Chhole, bol baharatlı ve acıydı.

Amritsar
Desi Ghee ve Amritsari Kulcha

Paratha Thali

Bharawan Da Dhaba, Belediye Binası, Amritsar.
Bharawan Da Dhaba’da akşam yemeğinde Paratha Thali’yi deneyin. Tereyağını az kullanınca tadı galiba daha güzel olmuş. Yine de çok lezzetliydi. Thali’nin bir parçası olan Dal Makhani (Kremalı Mercimek Çorbası) da çok güzeldi.

Amritsar
Paratha Thali

Sade Lassi

Ahuja Milk Bhandar, Amritsar.
Amritsar’daki en iyi sade ve yoğun kıvamlı Lassi’lerden birisi burada. Yoğun bir kaymak tabakası da üzerine ekleniyor.

Amritsar
Sade Lassi

Amritsari Special Thali

Bharawan Da Dhaba, Belediye Binası, Amritsar.
Desi Ghee’de pişirilen bu büyük Thali’de Dal Makhani (Kremalı Mercimek), Rajma (Barbunya Fasulyesi), Kadhai Paneer (Lor yemeği), Raita (Cacık), Salata ve Paratha (Gözleme) bulunur.

Amritsar
Amritsari Special Thali

Tavuk Rostosu

Beera Chicken, Majitha Road, Amritsar.
Soğan, limon ve yeşil chutney sosu ile servis edilen bu tavuk rostosu aklınızı başınızdan alacaktır. Tavuk rostosunun üzerine chaat masala serpilir. 

Amritsar
Tavuk Rosto

Keçi Eti Chaap

Surjit Food Plaza, Lawrence Road, Amritsar.
Denediğim en iyi keçi eti Chaap’larından biri. Kıyılmış et, çekilmiş baharatlar, yeşil chutney sosu ve ince doğranmış soğan ile birlikte çok iyi bir lezzet. Yeşil chutney hazırlanırken kişniş yaprağı, nane, misket limonu, kırmızı biber salçası ve tuz kullanılıyor. Keçi eti ise Desi Ghee (köy sadeyağı) ile kızartılmış.

Amritsar
Chaap

Amritsari Fish

Pehalwan Fish, Amritsar.
Singhara balığının yarım filetosu çıkartılır, derisi gevrekleşene kadar bütün olarak kızartılır. Singhara, bir tatlı su yayın balığıdır ve eti biraz yağlıdır. Kızartılırken ince bir unla kaplamak bir Amritsar spesiyalidir. Yanında nane turşusu ve salata veriliyor. 250 gram balığın fiyatı 200 Rupidir. Pehalwan Fish, Altın Tapınak’ın Katra Sher Singh kapısının hemen dışında yer almaktadır.

Amritsar
Amritsar Balığı

Amritsar Balığı

Makhan Fish Corner, Majitha Road, Amritsar.
Amritsari Balığı Mayo Sosu ve yeşil Hint turşusu ile kızartılınca süper oluyor. Sole isimli ve yumuşak etli tatlı su balığı çıtır çıtır kızartılır, bol limon sıkılmış mayonez, biraz nane ve kişniş turşusu ile birlikte servis edilir. Üzerine Chaat masala serpilir. Makhan Fish Corner, Amritsar’ın en eski balık pişiricilerinden biridir ve 1962’den beri hizmet vermektedir.

Amritsar
Amritsar Balığı

Amritsari Etli Thali

Bharawan da Dhaba, Amritsar.
Tandırda roti ekmeği, baharatlı tavuk köri, yumurta köri, pilav ve raita ile servis edilen komple bir Thali burada. Bu Thali, Amritsar’da denediğim en lezzetli etli Thali’lerden birisi oldu.

Amritsar
Etli Thali

Lachha Paratha Thali

Kesar Da Dhaba, Guru Bazar Road, Amritsar.
Thali’deki Lachha Paratha (katmerlenmiş gözleme), Dhal  Makhani (Kremalı Mercimek) ve Paneer ki Sabji (Peynirli sebze türlüsü), Desi Ghee (köy sadeyağı) ile pişirilir. Bu Thali’nin lezzetini başka hiç bir yer yakalayamaz. Kesar Da Dhaba, Amritsar’da 100 yıldan daha fazla bir zamandan beri hizmet veren bir Dhaba’dır.

Amritsar
Laccha Paratha Thali

Ajwain Paratha Thali

Kesar Da Dhaba, Guru Bazar Road, Amritsar.
Ajwain Paratha (Mısır anasonlu gözleme), saag (sebze türlüsü), desi ghee (köy sadeyağı), dal tadka (sarı mercimek çorbası), raita (cacık), chole (nohut yemeği) ve salata ile servis edilir. Mutlaka denenmesi gereken bir Thali.

Amritsar
Ajwain Paratha Thali

Phirni

Kesar Da Dhaba, Guru Bazar Road, Amritsar.
Efsanevi Phirni (Fırın sütlaç). Müslümanların dini bayramlarda tükettiği vazgeçilmez bir tatlıdır ve Kesar Da Dhaba’da her zaman hazırdır.

Amritsar
Phirni

Keshariya Lassi

Ahuja Milk Bhandar, Amritsar.
Bu, dünyanın en pahalı baharatı olan safran ile zenginleştirilmiş, üzerine kalınca bir malai (kaymak) eklenmiş bir Lassidir. 

Amritsar
Keshariya Lassi

Özel Tawa Pulao

Surjit Food Plaza, Lawrence Road, Amritsar.
Tawa üzerinde pirinç, tereyağı ve sarı mercimek ile hazırlanan Tawa Pulao’un üzerine farklı baharat türleri ve sos eklenir. Kişniş yaprakları ve soğan ile servis edilir.

Amritsar
Tawa Pulao

Ghewar

Ahuja Milk Bhandar, Amritsar.
Maida (ince öğütülmüş buğday unu) ile yapılan ve şekerli şuruba batırılarak tatlandırılan disk şeklinde tatlı bir kek. Daha çekici görünmesi için üzerine gümüş varaklar (chandi ka vark) yerleştirilmiş ve Antep Fıstığı kırıklarıyla zenginleştirilmiştir.

Amritsar
Ghewar

Phirni

Ahuja Milk Bhandar, Amritsar.
Süt, şeker ve pirinçten yapılan bu sütlaç, toprak kaplara alınır, üzerine kuru meyve ve kuruyemiş eklenerek servis edilir. Phirni’nin ağır yemeklerden sonra sindirime yardımcı olduğuna inanılır ve tatlı olarak tüketilir. Çekici görünmesi için üzerine gümüş varaklar (chandi ka vark) yerleştirilerek servis edilir.

Amritsar
Phirni

Limonlu Tereyağlı sosta Amritsar Balığı

Crystal Restaurant, Crystal Chowk, Amritsar.
Amritsar Balığının Fransız tarzında pişirilişini tatmak isterseniz gideceğiniz yer burasıdır. Fileto halinde kesilmiş balığı ızgara yaptıktan sonra şefin hazırladığı özel sosla birlikte servis ediyorlar. Yanında patates püresi ve haşlanmış sebze de var. Hiçbir baharat veya köri kullanılmıyor.

Amritsar
Crystal Restoran