Hindistan Diasporası

0
2884

Hindistan kendi nüfusu yüksek olduğu gibi dış ülkelerde Diaspora oluşturacak kadar dış göç vermektedir. Hindistan diasporası genellikle Ortadoğudaki Arap ülkelerinde yoğunlaşmıştır. Hindistan dışında dünyada, çeşitli ülkelerin yerel vatandaşlarına göre en fazla Hintli nüfusa sahip ülkeler şunlar. 

Katar

Katar’daki Hintliler topluluğu, Katar’daki Hintli göçmenlerin yanı sıra Hindistan kökenliler ve Katar’da doğan insanları da içeriyor. Katar’ın Mayıs 2019 itibariyle toplam nüfusu 2 Milyon 740 bin 479’dur. Ülkedeki Hintli nüfus, şu anda 691 bin civarındadır. Bu rakam, toplam nüfusun % 25’i oluyor.

Diaspora
Katar’daki Hintliler

Mauritius

Mauritius’un toplam nüfusunun % 68.3’ü Hintlilerdir, yani 885 bin kişidir. Mauritius’ta yaşayan bu Hintliler Tamil, Telugu, Bhojpuri gibi Hint dillerinde konuşuyor.

Diaspora
Mauritius’taki Hintliler

Guyan

Guyan nüfusunun % 43.5’i Hintlilerdir, yani 327 bin’dir. Nüfusun% 30’undan fazlası Hindu dinindedir ve İngilizce dışında Hindi ve Urdu gibi Hint dillerini konuşuyorlar.

Diaspora
Guyan’daki Hintliler

Trinidad ve Tobago

Trinidad ve Tobago’nun toplam nüfusunun % 40.2’si Hintlilerdir, yani 525 bin. İnsanların çoğu Bhojpuri, Awadhi ve Hindi’nin bir karışımı olan Trinidadian Hindustani dilini konuşuyor. Nüfusun % 20’si Hinduizmi izler.

Diaspora
Trinidad ve Tobago’daki Hintliler

Fiji Adaları

Fiji’nin toplam nüfusunun % 40.1’i Hintlilerdir, yani 340 bin kişi. Fiji nüfusunun çoğu Hindi dili temelli Fiji Hindi dilinde konuşuyor. % 27 nüfus Hinduizmi izliyor.

Diaspora
Fiji’deki Hintliler

Birleşik Arap Emirlikleri

BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) toplam nüfusun % 40’ı Hintlilerdir, yani 2.2 Milyon kişi. BAE’deki Hindistan göçmeni kişilerin çoğunluğu Müslümandır ve birçoğu iş ve diğer imkanlar bulmak için Hindistan’dan göç etmiştir.

Diaspora
Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Hintliler

Reunion

Réunion’un toplam nüfusunun % 28’i Hintlidir, yani 220 bin kişi. Burada Tamil Dili ve Gujarat Dili Fransızca’dan sonra en çok kullanılan ikinci dildir.

Diaspora
Reunion’daki Hintliler

Surinam

Surinam’ın toplam nüfusunun % 27.4’ü Hintlidir. Bu nüfus 135 bin kişi eder. Hintli nüfusun % 22’den fazlası Hindi Dili ve Bhojpuri’den türetilen Surinam Hintçesi konuşuyorlar.

Diaspora
Surinam’daki Hintliler

Kuveytteki Diaspora

Kuveyt’in toplam nüfusunun % 21.6’sı Hintlidir. Yani 585 bin kişi. BAE’de olduğu gibi Kuveyt’teki Hintlilerin büyük çoğunluğu Müslümandır ve iş imkanları nedeniyle Hindistan’dan göç etmişlerdir.

Diaspora
Küveyt’teki Hintliler

Saint Vincent ve Grenadinler

Saint Vincent ve Grenadinler‘deki toplam nüfusun % 19.7’si Hintlilerdir, yani 21 bin kişidir. Bu ülke, çoğunlukla Hindistandan göç etmiş Hindu ve Müslümanlardan oluşmuş küçük birer adadan oluşmuştur.

Diaspora
Grenadin’deki Hintliler

Umman

Umman nüfusunun % 17.5’i Hintlilerdir, yani 450 bin kişidir. Umman’daki insanların çoğunluğu Müslümandır ve birçoğu iş bulmak için Hindistan’dan göç ediyor.

Diaspora
Umman’daki Hintliler

Amerika’nın neden listede olmadığını merak edebilirsiniz. ABD’deki Hindistanlı nüfus sadece % 0.9’dur. ABD’deki Hintli nüfus 2000 yılında yaklaşık 1.678.765’ten (ABD nüfusunun% 0.6’sı) iken, 2010’da 2.843.391’e (ABD nüfusunun% 0.9’u) olmuştur. Bu nüfus ile % 69.37’lik bir büyüme oranına ulaşmıştır. Birleşik Devletler’deki en hızlı büyüyen etnik gruplar olan Hintliler, her yerdeler.