Hindu Tanrıları

0
3439
Hindu tanrılar
Hindu tanrılar

Hindu dini çok tanrılı bir dindir. Bu nedenle Hindu Tanrılar çok ve çeşitli figürler şeklinde görünür.

Hindu dinine sonradan geçmek mümkün değildir. Hindu olmak için Hindu anne ve babadan doğmak gerekir.

Günümüzde Hinduizm, batılı hayranlarını eli boş çevirmemek için Guru’lar oluşturmuş ve bunları batıya ihraç etmeye başlamıştır. Bir Guru, sadece bir öğretmen veya ruhsal rehber değildir. Guru, yolunu izleyecek olan öğrencilere kendi kişiliğini örnek olarak gösterir. Ruhsal yolda ilerleyebilmek için kişinin “Guru”ya her zaman ihtiyacı vardır.

Hindu Ana Tanrısı Brahma

Bunlar arasında ana Tanrı sayılabilecek olan Brahma’dır. Bu tanrı ile ilgili ayrıntılı bilgi link sayfasında görülebilir.

Hindu tanrısı Brahma
Brahma

Shiva

Hindu dininin önemli tanrılarından birisidir. Bu tanrı ile ilgili ayrıntılı bilgi link sayfasında görülebilir.

Vishnu

Hindu dininin önemli tanrılarından birisidir. Bu tanrı ile ilgili ayrıntılı bilgi link sayfasında görülebilir

Öteki Hindu Tanrıları ve Tanrıçalar

Sarasvati

Brahma’nın eşi, öğrenme tanrıçası olan Sarasvati’dir. Bir kuğu üzerinde ve elinde vina adlı bir müzik aleti ile birlikte gösterilir. Sarasvati’nin önemli bir özelliği de doğru konuşan bir kişinin dilinde yerleşmiş olmasıdır. Aynı zamanda nehir tanrısıdır ve Himalayalardan dökülen Saraswati ismindeki bir nehirle birlikte anılır. Bu nehir günümüzde kurumuş durumdadır.

Laksmi

Laksmi, Vishnu’nun karısıdır. Denizden gelmiştir, varlık ve zenginliğin tanrıçasıdır. “Samudra Mantan” isimli karanlık çağda okyanusun içinde saklanıyordu. Vishnu’nun şeytani güçlere karşı mücadelesi sonucunda kendisine ödül olarak Lakshmi verilmişti. Lakshmi, son zamanlarda para tanrısı olarak bilinmeye başlanmıştır.

Parvati

Şiva’nın eşi, güzel Parvati’dir. Kral Himalaya’nın kızıdır. Daha önce Sati isminde doğmuş ve eşi öldüğünde kendisini ateşe atarak intihar etmiştir. Sonraları bu gelenek Sati geleneği olarak uygulanmıştır. Parvati, “Durga” şekline girdiğinde karanlık bir görünüm alır. Bu rolde on tane koluyla çeşitli silahlar tutar ve bir kaplana biner.

Kali

Şiva’nın yok edici kişiliğini gösteren Kali ise tanrıçaların en vahşisidir, insanlardan kurbanlar ister, belindeki kemerde erkek kafatasları asılıdır.

Ganesh

Shiva ve Parvati’nin iki çocukları olmuştur. Birinci çocukları olan Ganesh, fil başlı tanrıdır. Ganesh, varlığın ve bilgeliğin tanrısıdır ve bütün tanrılar içinde en çok bilinenidir. Baba Shiva, uzun bir yolculuktan döndükten sonra karısının yanında ilk kez gördüğü Ganesh’in kendi oğlu olduğuna inanmamış ve kafasını kesivermiştir. Karısı Shiva’ya oğlunu yaşatması için baskı yapınca Shiva, Ganesh’in ormanda karşılaşacağı ilk canlının kafasını alırsa yaşayacağını söyler. Ganesh, ormanda fil ile karşılaşır ve filin kafasını alır.

ganesh super
Bir Ganesh tasviri

Kartikkaya

Ganesh’in kullandığı araç bir faredir! Shiva ve Parvati’nin ikinci çocuğu, savaş tanrısı Kartikkaya’dır.

Hanuman

Ramayana destanında Rama’nın maymunlardan oluşan ordusunu yöneten maymun-tanrı Hanuman’dır. Lanka’nın şeytan kralı Ravana’ya karşı savaşmıştır. Hanuman, akrobatların ve güreşçilerin tanrısıdır. Aynı zamanda Rama ve Sita’nın en büyük müridlerindendir ve Sanskrit dilinin kurucusu olduğuna inanılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz