Gurular

0
6722
Çeşitli Guru
Gurular

Hindistan dini ortamında bizdeki “Mürşid” karşılığındaki Guru isimli kutsal kişiler pek çoktur.

Bu Guruların çok tanınmış olanları ünlerini yurtdışına da yaymış ve bütün dünyadan mürid toplayabilmektedir.

Bunlardan kimileri şöyle:

Gurular Sai Baba

Genellikle Orta ve Güney Hindistanda yaygın olarak izlenir. Yaşadığı yer olan Shirdi kasabası kutsal sayılır. İkinci Sai Baba ile karıştırılmaması için kendisine Shirdi’li Sai Baba diyenler de vardır. Aslen bir Müslüman olduğu halde vermiş olduğu kardeşlik mesajlarıyla Hindular tarafından da ermiş olduğu kabul edilmiş ve türbesi her iki din üyeleri tarafından ziyaret edilmektedir.

Her zaman tekrarladığı “Sabka Malik Ek” (Her şeyin sahibi tektir) ve “Allah Malik” (Allah, her şeyin sahibidir) sözleri spiritüel yolda ilerleyen pekçok kişinin temel felsefesi olmuştur.

1918 yılında vefat etmiştir.

Sathya Sai Baba

Güney Hindistanda 1926 yılında doğmuş olan Sathya Sai Baba, kendisinin Shirdi’li Sai Baba’nın enkarnasyonu olduğu iddia etmiştir. Çok genç yaşta kerametler göstermeye başlamıştır.

Müridlerine materyalize ettiği Vibhuti (kutsal kül), yüzük, kolye, saat gibi küçük objeleri hediye etmesiyle dikkatleri çekmiştir.

Bangalore kenti yakınlarında Puttaparti kasabasındaki çok büyük ashramı, kurduğu modern hastanesi ve sosyal çalışmaları ile batıdan da çok sayıda taraftar toplamıştır.

126 ülkede 1200 kadar Sathya Sai Merkezi, hastaneler, klinikler, ashramlar, okullar ve temiz su kaynakları projeleri ile tüm dünyada tanınmıştır.

Kendisinin Avatar olduğunu iddia etmesiyle Swami Vivekakanda – Sri Aurobindo gibi Hindu mistiklerin geleneğinin devamı sayılabilir.

2011 yılında vefat etmiştir.

Gurular Sathya Sai Baba
Sai Baba

Shrii Mataji

Kadın Gurulardandır. Hindu baba ve Hristiyan bir anneden doğan Shrii Mataji doğuştan aydınlanmış bir kişi olduğunu söylemektedir. Genç yaşında Shrii Rajneesh (Osho) ile karşılaşmış ve kendisinin spiritüellikle büyücülüğü karıştırdığını söylemiştir.

Ingilteredeki Hippilik hareketlerine katılmış, sonraları kendi fikirlerinden oluşan Sahaja Yoga hareketini kurmuştur.

Bütün dünyayı gezerek verdiği konferanslarda spiritüel felsefeyi yaymaya çalışmış, 1998 – 2002 yılları arasında birkaç kez Türkiye’ye de gelmiştir.

2011 yılında vefat etmiştir.

Amma

1953 yılında Kerala eyaletinde yoksul bir balıkçı ailesinde doğmuştur. Bu yoksulluğuna rağmen çevresine yaptığı yardımlarla dikkati çekmiştir. Yetişkin bir kişi olduğunda sosyal yardım çalışmalarını çok ilerletmiş, giderek spiritüel ideallerle bunu birleştirmiştir.

Kerala eyaletinde çok iyi tanınan ve büyük saygı gören Amma, kendisini ziyarete gelen her dinden, her yaştan ve her cinsiyetten bütün kimseleri kucaklayarak bağrına basmakta ve bu yol ile evrensel sevgiyi aktardığını söylemektedir. Amma’nın 30 yıllık süre içinde 33 milyon kişiyi kucakladığı söylenmektedir.

Toplantılarında müziğe büyük önem veren Shrii Amma’nın kendi bestesi olan pek çok Bhajan, müridleri tarafından ilgi ile tekrarlanmaktadır.

Amma, kurduğu vakıf ile sosyal yardım çalışmalarını yaygınlaştırmış ve günümüzde 40 ülkede çalışmaktadır.

Shri Rajneesh (Osho)

1990 yılındaki ölümünden 26 yıl geçmiş olmasına rağmen bıraktığı etkiler halen devam eden ünlü Guru, filozof, psikolog, araştırmacı ve mistik.

1960 yılında Felsefe Profesörü olarak başladığı kariyerinde, Sosyalist düşünceyi, Gandi’yi ve bütün dinleri eleştiren cesur fikirleri ve konuşmalarıyla dikkati çekti.

Mumbai’ye yerleştiği 1970 yılından itibaren kendi spiritüel misyonunu oluşturmaya başladı. Batıda gelişen Hippilik akımının düşünsel temellerini oluşturmada Shrii Rajneesh (Osho)nun tartışılmaz katkısı olmuştur.

1980’lerde Amerika’da kurduğu devasa çiftlik ve adının karıştığı terör ve aşırı zenginlik iddialarına rağmen ortaya attığı “özgür seks” fikirleriyle gündeme Seks Gurusu olarak geldi.

Osho, fikirlerinde Tanrı inancı yerine kişinin kendine dönmesi önerisi ile Hindu ve Sufi mistikleriyle paralel olmuştur.

Günümüzde pek çok ülkede şubeleri olan Ashramları faaliyettedir ve yayınladığı kitapları Türkçe de dahil 60 dilde okunmaktadır.

Osho, 1990 yılında 58 yaşında vefat etmiştir.

Baba Ramdev

Bir Yoga öğrencisi olarak başladığı eğitimi, zamanla Yoga Öğretmenliği, Ayurveda uzmanlığı, ziraatçilik ve hatta işadamlığı ve politikaya kadar uzanan Baba Ramdev, günümüzün çağdaş Gurularından birisidir.

Hindistan içindeki müridlerinin çoğaldığı son dönemlerde Ramdev’in ünü yurtdışına da taşmaya başlamıştır. Hindistan dışındaki çalışmalarını yaptığı yerler arasında USA, İngiltere, Nepal ve Mauritius ile birlikte Pakistan da yer alıyor. Günümüz Pakistan’ında bir Hintli Gurunun Yoga Önderi olma fırsatını yakalayan Baba Ramdev’i takdir etmemek mümkün değil.

2010 yılında bir politik parti kurmasıyla, 2104 yılında devlet kademelerindeki çürümeye dikkat çekmek için başlattığı açlık greviyle, bunun sonunda binlerce taraftarıyla yaptığı protesto gösterileriyle ve son seçimlerde BJP lideri Modi’ye açıkça destek vermesiyle politik bir figür çizen Baba Ramdev, Hindistan gündemindeki yerini korumaktadır.

Saydığımız bu Guruların listesine kitabımıza alamadığımız Transandantal Meditasyon gurusu: Maharishi Mahesh Yogi, Ananda Marga gurusu Shrii Shrii Anandamurti, Brahma Kumaris misyonu gurusu Brahma Baba, Art of Living gurusu Shrii Ravi Shankar ve Vipassana tekniği kurucusu Goenka da eklenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz