Yabancılar Hindistan hakkında ne düşünüyor?

0
214

Hindistan’a taşınmadan önce Hintli’leri ve onların yaşamlarının nasıl olduğu hakkında çok farklı düşüncelerim vardı. Bu görüşüm Hindistana geldikten bir haftadan kısa bir süre içinde değişmeye başladı.

Hindistan’a taşınmadan önce neler düşündüğümü ve bir süre orada yaşadıktan sonra öğrendiklerimi sırasıyla ele alacağım.

Yabancılara Batı müziği

 • Hindistan’da yeterince batı müziği bulacağımı ve herkesin Bollywood dinlemeyeceğini düşünmemiştim.

Cevap: Western müziği çalan birçok pub ve kulüp var (özellikle Bangalore’da) ve hatta Western, Rock Müzik, Pop vb. ile Karaoke geceleri yapan yerler var. Eşim Chennai’deki 5 yıldızlı otellerde Western müziği çalan bir grupta şarkı söylerdi. Bangalore’de sadece batı müziği yayınlayan bir radyo istasyonu bile vardır. Hindistan’da yaşadığım süre içinde Metallica, Bryan Adams, INXS, Megadeth, Iron Maiden, Guns N Roses, David Guetta ve başka batılı şarkıcı ve gruplar Bangalore’da konser verdi. Hindistan’da her eyaletin kendi müzik ve film endüstrisi vardır. Kollywood (Tamil Nadu’da Tamil dilinde), Sandalwood (Karnataka’da Kannada dilinde), Mollywood (Kerala’da Malayalam dilinde) gibi.

Senfoni Orkestrası
Tabla Üstadı Zakir Hüseyin ve Hindistan Senfoni Orkestrası bir konser sırasında

Yabancıların yiyecekleri

 • Hindistan’da dana eti bulmanın zor olacağını düşünmüştüm.

Cevap: Bangalore’da dana eti satılan epeyce yer var. Bu etlerin dana eti mi yoksa sığır eti mi olduğu tartışmalı, farkı anlamak zor. Bangalore’da Miller’s 46 gibi et lokantaları da var. Dana biryani satın alabileceğiniz çok sayıda dükkan da var. Kısaca, kesinlikle dana eti ve sığır eti bulabilirsiniz.

Etli Menü
Bir cafenin menüsü. Meat Fry (Kızartma et) ve Meat Curry (Körili et) ayrıca Buffalo (sığır eti) olarak belirtilmiş

Yabancıların giyimi

 • Batı tarzı giysi mağazalarının pek fazla bulunmayacağını ve kendi giysilerimi yanımda getirmemin gerektiğini düşünmüştüm.

Cevap: Batı kıyafetlerini HER YERDE bulabilirsiniz; marketlerde ucuz tişörtler, alışveriş merkezlerinde markalı giysiler var. Steve Madden ayakkabılar, Levis, Zara, Burberry’s, Louis Vuitton ve daha fazlasını yığınla mevcut.

giyim
Geleneksel Hint giyimi ve batılı giyim tarzı birarada © Wikimedia Commons
 • Hintlilerin Batı dünyası hakkında pek bir şey bilmeyeceğini düşünmüştüm.

Cevap: Eğlenceli bir test grubuna katıldım ve orada kendimi aptal gibi hissettim. Grupta benden başka herkes Hintliydi ve tarih, edebiyat, müzik, bilim, coğrafya ile ilgili soruları yanıtlıyorlardı. Bu konularda bilgilerimin yetersiz olduğunu görüp sustum. Cevaplarını bildiğim sorular sadece televizyon programlarıyla veya 80’lerin rock müziği üzerineydi.

Gençler ve ergenler
Hintli gençler
 • Hintlilerden daha eğitimli ve okumuş olduğumu düşünmüştüm.

Cevap: Yukarıdaki cevaba bakınız. Pek çok Hintli benden çok daha iyi eğitimli ve çok okuyor.

Eğitim
Hindistanda bir üniversite eğitimi
 • Hint mutfağı dışındaki değişik mutfaklar hakkında Hintli’lerden daha çok şey bildiğimi sanıyordum.

Cevap: Eşim (Hintli) yemek konusunda çok tutkulu, ayrıca benden çok daha bilgili aşçı arkadaşlarımız var. Bangalore’da çok sayıda kaliteli restoran var ve pek çok kişi oraların müdavimi. Bir çok insan, yemek konusunda benden daha çok şey biliyor.

Mumbai
Çeşitli tarz yemek veren cafeler
 • Hintlilerin çoğunun Hindu olduğunu ve Hıristiyan arkadaş bulmamın zor olacağını düşünmüştüm.

Cevap: Hinduizm Hindistan’daki en yaygın dindir, ancak birçok Müslüman, Katolik, Protestan (ve diğer dinler) da vardır. Bangalore’da Katolik klübü adında Noel dansları yapan bir kulübe gittim. Kiliseleri çok büyüktü ve her hafta dolu oluyordu. Özellikle Paskalya ve Noel sırasında çok kalabalıktı. Sıcak çörekler yapan ve Paskalyalarda satan bir fırın var. Bangalore’da Müslüman bir bölgede yaşıyordum ve komşularımın çoğu Müslümandı. Çok arkadaş canlısı ve misafirperverdiler ve bekar bir kadın olarak ilk taşındığımda yiyecek bir şeyler getirip beni kolladılar.

Fort Kochi
Kerala’da bir kilise © Zafer Bozkaya
 • Sinemalarda çoğunlukla Bollywood filmlerinin gösterileceğini düşünmüştüm.

Cevap: Sinemalarda her tür film oynuyor. Bazı Avustralya filmlerini ve diğer birçok western filmini Bangalore sinemalarında izledim. Ayrıca Bollywood, Kollywood, Sandalwood, Tollywood ve Mollywood gibi kendi alanlarında uzmanlaşmış sinemaları var.

Sinema
Bir sinema afişi
 • Tüm Hint yemeklerinin çok acı olacağını ve herkesin baharatlı yemek isteyeceğini düşünmüştüm.

Cevap: Bu konu çok güncel, eşimin akrabalarının evinde bir öğle yemeği yedim ve yemeklerden biri amcası için çok baharatlıydı. Çok acı yemek sevmeyen bir Hintliyle karşılaşmak çok olasıdır. Bence “baharat” kelimesinin yorumlanmasıyla ilgili bir yanlış anlama var. Örneğin, tarçın bir baharattır. Sıcak çöreklerde kullanılır, ancak kimsenin buna “acı” diyeceğini sanmıyorum. Hint yemeklerinde genellikle çeşitli baharatlar kullanılır, ancak bunlara “ağız yakan acı” olarak değil “lezzet veren acı” olarak bakmak gerekir.

Yemekler
Çeşitli baharatlarla tatlandırılmış hint yemekleri
 • Bütün restoranlardan tereyağlı tavuk sipariş edebilirim diye düşünmüştüm.

Cevap: Güney Hindistan’da yaşadım. Tereyağlı tavuk, bir kuzey Hindistan yemeğidir. Tereyağlı tavuk bulmak için kuzey Hint yemekleri yapan bir restorana gitmem gerekiyordu. Hindistan’ın yemekleri o kadar çeşitlidir ki, bir tek eyalette bile çok farklı yiyeceklerin bulunduğu farklı bölgeler vardır. Karnataka eyaletinde “bambu turşusu” ve “pandhi körisi” (domuz köri) gibi kendine özgü yemekleri olan Coorg bölgesinde bulundum. Mangalore şehrinde “balık köri” gibi ilginç yemekleri, “Mysore Pak” gibi Mysore yemeklerini, “Mysore Masala Dosa”sını tattım. Bahsettiklerimin her biri sadece bir eyalette bulunan yemeklerdir. Hindistan’ın 29 eyaletindeki yemek çeşitliliğini artık siz hayal edin. Bu yüzden Güney Hindistandaki her restoranda tereyağlı tavuk bulunmamasına şaşmamalı.

Tavuk yemeği
Tereyağlı tavuk © Wikimedia Commons
 • Hindistanda herkesin kriket oyununu seveceğini ve muhtemelen başka sporlarla pek ilgilenmeyeceklerini zannediyordum.

Cevap: Kriket oyununu seven pek çok Hintli var, bu kesin. Avustralyalı olduğumu söyler söylemez insanlar sık ​​sık bana ünlü Avusturalyalı kriketçi “Ricky Ponting hanımefendi” dediler. Ancak Hindistan’da herkes kriketten hoşlanmıyor. Aslında Hindistan’ın ulusal sporu hokeydir. Futbolu seven pek çok insan da var, hatta Bangalore’da Cambridge Layout’ta Rahibe Teresa‘nın heykelinin yanında futbolcu Pele’nin heykelinin var olduğundan da bahsetmek gerekir.

Yabancılar Hintliler
Kriket oyuncusu
 • Hindistanda birkaç hafta bulunduktan hemen sonra, ve zaman içinde yıllarca yaşadıktan sonra, tüm bu noktalarda çok yanılmış olduğumu fark ettim.

Yavaş yavaş, önyargılı fikirlerimin hemen her konuda yanlış olduğunu fark ettim, çünkü Hindistan, bana bildiğimi zannettiğim her şeye meydan okunabileceğini öğretti. Batıda televizyonlarda “üçüncü dünya” ya da “gelişmekte olan” ülkeler hakkında çok fazla olumsuz haber yayılıyor. Onlara bakarak batının “daha ​​iyi” olduğunu sanıyoruz.

Özetle, hakkında sadece bir şeyler duyduğunuz ve hiç görmediğiniz bir yer için klişeler oluşturmamalıdır. Bu genellemelerin çoğunun yanlış olacağını veya en azından sadece genelleme olacağını ve bu konularda birçok istisnaların da bulunabileceğini unutmayın.

Hintliler
Hintli Kadınlar

Yazan : Kristen Dias

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
İsminizi yazın