Goa Eyaleti

0
2630
Portekiz
Goa

Hindistan’ın Tatil Beldesi

Gezginleri Hindistan’a çeken kültürel zenginliği ve tarihi dokusundan başka mükemmel plajları ve uzun zaman diliminde yüzmeye uygun tertemiz denizinin var olmasıdır. Goa eyaleti ise deniz tatili ile tarihsel dokuyu birlikte sunan bir yerdir.

Goa Tarih

Goa bölgesi uzun yıllar, Portekiz’in sömürgesi olarak kaldıktan sonra Hindistan’a ancak 1961’de katılmıştır. Burada Akdeniz-Hıristiyan-Latin kültürünün karışımını çok net bir şekilde gözleyebilirsiniz. 

Tarihte Goa, Portekiz İmparatorluğu’nun doğudaki merkeziydi ve Lizbon ile aynı ayrıcalıklara sahipti. 1575 – 1600 yılları arası Goa için “Altın Yıllar” olarak tanımlanmıştır. Ancak Hollanda’nın deniz ticaretinde üstünlük sağlamasıyla bu dönem sona erdi. 1680’da Mughaller’in bölgeye saldırıları ve kolera salgını gibi nedenlerle Old Goa’daki başkent, önce Margao’ya (Madgaon), sonra 1759’da Panaji’ye taşındı. 

Hindistan, 1945’de bağımsızlığını kazandıktan sonra Portekiz, Goa eyaleti ile Daman ve Diu adalarını elinde tutuyordu. 1955 yılında Satyagrahiler (şiddet karşıtı göstericiler) Goa’ya girmeye çalıştı ama Portekizliler tarafından sınır dışı edildiler. Daha büyük sayıda toplanıp tekrar gösteri yapan Satyagrahilerle Portekiz askerleri arasında çatışmalar çıktı, ölen ve yaralananlar oldu. 1961’de Hint ordusu Goa’yı denizden de kuşatarak büyük bir baskı uyguladı ve Portekiz, 450 yıllık hükümdarlıktan sonra eyaleti teslim etti.

Goa’nın Hindistana katılması yazısı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz