Delhi kısa tarih

0
1479
Delhi
Delhi, eski tarih

Kısa tarih

Yeni Delhi, Hindistan’ın başkenti ve üçüncü büyük şehridir. Burası aslında Old Delhi (Delhi) ve New Delhi olarak iki parçadan oluşmuştur. Old Delhi, Hindistan’da Mughallerin hakim olduğu dönemde devlet merkeziydi. Bu dönemde Old (Eski) Delhi’de pek çok cami, medrese, kale ve anıtsal yapı inşa edilmişti. New (Yeni) Delhi ise 1911’de İngiliz’ler tarafından planlanıp kurulmuştur.

8 Delhi

Tarihte bu bölgede Delhi adı altında 8 değişik yerleşim merkezi kurulmuştu.

+ Bunların en eskisi şimdiki Purana Quila (Eski Kale) civarında kurulan İndraprastha’dır. Delhi’nin son Hindu kralı Tomar ve Hanedanı, bugünkü adıyla Qutub Minar’a kadar olan bu bölgeyi 12. yüzyılın başlarına kadar ellerinde tutmuşlardı.
+ İkinci şehir, 12. yy.da Allah-ud Din tarafından kurulmuştu ve Hauz Khas civarındaydı.
+ Üçüncü şehir olan Tughlakabad, Qutub Minar’ın 10 km. güneyindedir ve şimdi tamamen harabe halindedir.
+ Dördüncü Delhi, Jihanpanah, Tuğluk Nanedanı tarafından Qutub Minar civarında, 14. yy.da kurulmuştur.
+ Beşinci Delhi, Firuzabad olarak adlandırılmış ve şimdiki Old Delhi sınırları içinde olan Firuzşah Kotla bölgesinde kurulmuştur. Timur’un, Hindistan seferi sırasında buradaki bir camide namaz kıldığı kayıtlara geçmiştir.
+ Altıncı Delhi, Mughal hükümdarı Hümayun’u yenerek kontrolü ele geçiren Afgan kralı Sher Şah tarafından, günümüzdeki Purana Quila civarında kurulmuştur.
+ Şah Cihan tarafından 17. yüzyılda kurulan Şahcihanabad Yedinci Delhi’dir ve bugünkü Old Delhi’nin temelini oluşturur. Bu şehir günümüzde büyük oranda korunmuş, ve Red Fort, Cuma Mescidi gibi döneminin önemli anıtsal yapıları günümüze kadar gelmiştir.
+ Sekizinci Delhi, İngilizler tarafından 1911’de kurulan ve başkent ilan edilen Yeni Delhi’dir. Eski başkent Kolkata idi.

Delhi, tarihi boyunca birçok kez işgale uğradı. 14. yy.da Timur ve 16. yy.da Pers Sultanı Nadir Şah şehri yağmalamıştır. Nadir Şah, Delhi’den aldığı ünlü Kuh-i Nur (Nur Dağı) elması ile kendi krallık tacını süslemiştir.

İngiliz’ler kenti 1803’te ele geçirmişlerdi. Ancak 1857’de bile Delhi, İngilizlere karşı direnişin merkezi olmuştur. Çoğunluğu müslüman olan ve Urdu dili konuşulan şehirde, bölünmenin ardından çoğunluk Sihlere ve Hindulara geçmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
İsminizi yazın