Ganesha Hikayesi

0
397
Ganesha kapak

Ganesha hikayesi şöyle başlar. Ganesha, genellikle kırmızı renkli olarak tasvir edilir. Göbeklidir ve bir dişi kırıktır. Dört kolu ve dört eli vardır. Bu ellerinde Pasam denilen bir kement, bir fil üzengisi, bir çömlek pirinç ya da en sevdiği tatlı olan Laddu’yu tutar. Ganesh’in tatlılara karşı olan iştahı efsanevidir.

Ganesha’nın taşıdığı kement olumsuz özeliklere karşı kullanılan üçlü bir silahtır. Bu olumsuz özellikler; 1-Kibir ve ego, 2-Maya – Dünyanın aldatıcı doğası, 3-Cehalet. 

Ganesha’nın yaşamı hakkında anlatılan 10 hikaye, onun niteliklerini anlamak için önemlidir.

Doğumu

Tanrı Shiva ve eşi Parvati, kutsal Kailash Dağı’nda yaşarlardı. Çoğu zaman, Tanrı Shiva dışarıda olurken, Tanrıça Parvati dağda yalnız kalırdı. Parvati, bir gün banyo yapmak istedi, evi koruyacak kimse yoktu. Vücudunu temizlemek için kullandığı zerdeçal macunundan bir şekil oluşturdu ve içine hayat verdi. Böylece bir çocuk meydana geldi. Bu çocuğa Ganesha adını verdi, çocuk ona kesinlikle sadık kaldı. 

ganesha aile
Ganeshanın ailesi © Wikimedia Commons

Kartikaya ve Ganesha 

Ganesha ve küçük kardeşi Kartikkaya oyun oynuyorlardı. Tanrılardan bilgelik ve bilgi içeren özel bir meyve almışlardı. Küçük birer çocuk oldukları için bu meyveyi paylaşmaya hazır değillerdi. Şiva ve Parvati, dünyanın çevresini üç kez dolaşan ilk kişinin bu meyveye sahip olacağını söylediler. Kartikkaya hemen bir tavus kuşuna binip yola koyuldu, ancak Ganesha akıllıca bir karar aldı ve ebeveynlerinden onların etrafında dönmek için izin istedi, çünkü onları kendi evreni olarak görüyordu. Böylece Ganesha meyveyi kazandı. 

ganesha kartikkaya
Altı Kafalı Kartikkaya tavus kuşunun üzerinde © Wikimedia Commons

Fil kafası 

Bir gün tanrıça Parvati banyoya girdi ve Ganesha’nın kapıda beklemesini istedi. Ganesha annesine o kadar sadıktı ki Tanrı Shiva evine geldiğinde bile onun içeri girmesini engelledi. O zamanlar Tanrı Shiva’nın babası olduğunu bilmiyordu. Shiva da Ganesha’nın kim olduğunu bilmiyordu. Shiva, Ganesha’ya çok öfkelendi ve sonunda onun kafasını kesti. Parvati dışarı çıktığında, Shiva’ya çok kızdı ve Ganesha’yı geri getirmezse evreni yok etmekle tehdit etti. Shiva hatasını anladı ve gördükleri ilk hayvanın kafasını getirmeleri için askerlerini ormana gönderdi. Askerler bir file rastladı ve onun kafasını getirdi, Shiva da bu kafayı Ganesha’nın bedenine taktı. 

ganesha fil kafa
Ganesha’nın bedenine fil kafasının takılması © Wikimedia Commons

Ganesha hikayesi ve tek dişi

Ganesha’nın dişinin tek olması hakkında iki hikaye anlatılır.

Bir hikayeye göre, bir gün Ganesha, Tanrı Shiva için kapıyı korurken, bilge Parashuram onunla görüşmeye geldi. Ganesha onun içeri girmesine izin vermeyince sinirlendi ve Ganesha ile kavga etmeye başladı. Onunla dövüşürken Ganesha, bir dişini kaybetti ve Ekdant (tek dişi olan) olarak anılmaya başlandı.

İkinci hikayeye göre, Vyasa (Mahabharata’nın yaratıcısı) Ganesha’ya Mahabharata’yı kaleme alması için başvurdu, Ganesha bunu kabul etti ancak Vyasa’nın Mahabharata destanını hiç ara vermeden tek seferde anlatmasını şart koştu. Vyasa hikayeyi yazmaya başladığında, bir ara kalemi kırıldı, Ganesha, Vyasa’nın vakit kaybetmemesi için dişlerinden birini kırdı ve yazmaya devam etmesi için bir kalem haline getirdi.

ganesha tek dis
Ganeshanın tek dişi

Nasıl oldu da ‘Başlangıçların Tanrısı’ olarak tanındı?

Bir keresinde herkes Tanrı Vishnu’nun düğününe katılmaya giderken Ganesha Swarga Lok’u (bir kutsal şehir) koruyordu. Narad Muni isimli bir gezgin derviş Ganesha’yı yalnız başına gördüğünde, onun çok fazla yemek yediği ve çok şişman olduğu için düğüne davet edilmediğini söyledi. Bu Ganesha’yı çok sinirlendirdi ve farelerden oluşan ordusunu, evlilik alayının geçeceği yolun altındaki toprağı kazmaları ve çukurlaştırmaları için gönderdi. Fareler ordusu toprağı kazdı ve oluşan çukurda arabanın tekerlekleri sıkıştı.

Tanrıların hiçbiri arabayı çekip çıkaramadı, yoldan geçen birisinden yardım istediler. O da bunu sadece Ganesha’nın çözeceğini söyledi. Ganesha’nın çabasıyla tekerlekler kurtuldu. Tuzağı kuranın Ganesha olduğunu anlayan Tanrılar ona neden böyle yaptığını sordular. Ganesha kendisinin hayattaki tüm engelleri ortadan kaldıran “Başlangıçların Tanrısı” olduğunu söyledi. Bunu duyan tanrılar yaptıkları hatayı anlayarak Ganesha’dan özür diledi ve onu düğüne davet ettiler.

ganesha baslangic
Başlangıçların tanrısı: Ganesh

Ganesha ve kedi

Ganesha çok yaramaz bir çocuktu. Bir keresinde bir kediye rastladı ve onunla oynamaya başladı. Kediyi kaldırıp yere attı, kuyruğunu çekti ve kedi acı içinde miyavlamaya başladı. Küçük kediye zarar verdiğini fark etmeden, yorulana kadar onunla oynamaya devam etti.

Ganesha daha sonra eve geldiğinde annesi Parvati’yi yerde yatarken buldu, vücudunun her yerinde yaralar vardı ve acı içinde ağlıyordu. Ganesha hemen yanına koştu ve ona ne olduğunu sordu, annesi kedinin aslında kendisinin bir formu olduğunu ve sadece oğluyla oynamak istediğini söyledi. Ganesha kediye adaletsiz ve acımasızca davranmıştı. Kediye yaptığı muamele kendi annesine  yansımıştı.

ganesha kedi
Ganesha ve kedi

Ganesha ve Kaveri nehri

Kaveri nehrinin ortaya çıkışının ardında Tanrı Ganesha vardır. Uzun zaman önce bilge Agastya, Güney Hindistan’da yaşayan insanlara su sağlayacak bir nehir yaratmak istedi. Kutsal suyla dolu Kamandala’sıyla yola çıktı. Coorg dağlarına ulaştığında dinlenmek istedi ama kabını dengeli bir şekilde yerleştirecek bir yer bulamadı. Sonra genç bir çocuk gördü ve ondan kendisi dönene kadar kabı tutmasını istedi.

O çocuk, Ganesha’ydı. Ganesha, nehrin doğması için uygun bir yer olduğunu anladığı bu yere çömleği sabitledi. Tam o sırada bir karga gelip çömleğin üstüne kondu. Bilge geri döndüğünde kargayı kovaladı. Karga kaçarken Kamandala kabı devrildi ve akan sudan Kaveri nehri olarak adlandırılan nehir oluştu. 

ganesha kaveri
Kaveri nehrinin oluşumu

Bir fare nasıl onun bineği oldu?

Gajmukhasur güçlü bir kral olmak isteyen ve kendisini Tanrı Shiva’ya adamış bir kötü ruhtu. Hatta Shiva’ya dua ederek hiçbir tanrı veya insanın kendisine zarar verememesini sağlamasını istedi. Shiva bu gücü ona verdi ama bunu asla kötüye kullanmaması konusunda uyardı. Ancak bir iblis olan Gajmukhasur insanları öldürmeye ve evlerini yıkmaya başladı. Bunu gören Shiva, iblisi kontrol altına alması için Ganesha’yı gönderdi. O da iblisi bir fareye dönüştürdü. Fare bu şekilde Ganesha’nın binek hayvanı oldu. 

ganesha fare
Fare aracı © Wikimedia Commons

Kubera bir ders aldı

Zenginlik tanrısı Kubera gösteriş yapmayı severdi. Bir gün, Lord Shiva ve Parvati’yi akşam yemeği için evine davet etmek üzere Kailash’a gitti, ama aslında sadece ne kadar zengin olduğunu göstermek istiyordu. Bunu anlayan Tanrı Shiva, Kubera’dan yemeğe düşkün olan Ganesha’yı da getirmek için izin istedi. Kuber bunu kabul etti, çünkü küçük bir çocuk ne kadar yiyebilirdi ki? Ganesha evdeki bütün yiyeceği bitirdi ve daha fazlasını istedi. Kubera daha fazla yiyecek kalmadığını söylediğinde, Ganesha ev sahibini yemekle tehdit etti. Paniğe kapılan Kubera, Ganesha’yı durdurmaları için Shiva ve Parvati’ye yalvararak Kailash dağına koştu. Parvati bu duruma gülümsedi ve Ganesha’ya sakinleştirici bir tulsi yaprağı verdi ve Kubera böylece dersini almış oldu.

ganesha kubera
Kubera, varlık ve zenginlik tanrısı © Wikimedia Commons

Ganesha ayı lanetlediğinde

Doyasıya yedikten sonra Ganesha’nın midesi dolmuştu ve korkunç derecede büyümüştü. Bu göbeğiyle etrafta dolaşmak onun için zorlaştı ve sonunda dengesini kaybederek yere düştü. Bunu gören ay, ona gülmeye başladı. Aşağılanan Ganesha ayı lanetleyerek onu tamamen görünmez hale getirdi. Daha sonra ay hatasını anladı ve Ganesha’dan af diledi.

Ganesha hikayesi
Ganesha ayı lanetlediğinde

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz