Yarım Sari töreni

0
295

Güney Hindistan’daki bazı toplumlarda yeni ergen olmuş kızlara (ilk adet kanamasının yaşanması ile), çocukluk günlerinin artık resmen bittiğini belirtmek için yarım sari veya “Dhavani” giydirilir. 

Yarım Sari giyim
Tam sari ve yarım sari giymiş kızlar © Wikimedia Commons

Tören

Yarım Sari giyilmesi törenle yapılır. Bu törene daha önceleri “ergenlik töreni” adı veriliyordu, artık bu değişti, “yarım sari töreni” deniyor.  Bunun bir nedeni belki de “ergenlik” kelimesine eklenmiş bir utanç duygusu olmasıdır. Buna karşılık, kız çocukların yetiştirilmesinde ergenliğin kutlanmaya değer bir şey olduğu hep vurgulanmıştır. 

Kerala eyaletinde yaşayan toplumun daha önceleri anaerkil bir yapıda olduğunu ve “yarım sari töreni”nin bu anaerkil geleneklere bağlandığına da dikkatinizi çekmek isteriz. Ataerkil yapıda olan bizim gibi toplumlardaki erkek çocukların sünnet edilmesi geleneğinin de bir tür “ergenlik” ve “evliliğe hazır olma” mesajı olduğu, kız çocuklar konusunda ise böyle bir mesajın verilmediğini de belirtelim.

Yarım Sari duyuru
Tören, billboardlarda duyurulur

Parti

Kadınlık dünyasına adım atmanın çeşitli ritüel ve hediyelerle kutsandığı bu tören, bütün akraba kadınların katıldığı bir partide çeşitli hediyeler verilmesi ile birlikte gerçekleşiyor. Bunu bir çeşit mini düğün töreni gibi de görebilirsiniz. Bu törenler, genç kızların yaşadığı en gösterişli geçiş ritüellerinden birisidir. 

Yarım Sari tören
Törene hazırlanmış bir ergen

Eski dönemlerde, yeni ergen kızlara ergenlik ifadesi için yarım sari giydiriliyor, böylece dünyaya kızın artık evlilik teklifleri almaya açık olduğuna dair pek de ince olmayan bir mesaj veriliyordu. Tabii ki bunlar yasal evlenme çağından önce oluyordu ve esasen yasa dışıydı. Ancak zaman geçtikçe, evlilikler çok daha ileri yaşlara kaydı. 

Yarım Sari
Bir ergen kız

Giyim

Kızlar, uzun eteklerinden ve uzun bluzlarından bu kıyafete geçseler bile, çocukluktan beri giymeye alıştıkları güzel etekleri hala giyebilirler ve yine de bir sari, bluz ve bir Dhavani giyerek kademeli bir şekilde sariye geçebilirler. 

Yarım sari, genellikle bir iple bele bağlanan bir langa veya etekten oluşur. Langa, genellikle 2 ila 2,5 metre kumaştan oluşur. Eteğin parıltılı bir kumaştan yapılması gerekir.

Yarım sari’nin önemli bir parçası Vonidir. Bu genellikle bir choli veya üzerine oturan bir bluzun üzerine çapraz olarak bol dökümlü bırakılan bir şaldır. Bluz, genellikle sari ile aynı renktedir. Duruma bağlı olarak ipek veya pamuktan yapılır. Langa ve voni parlak renklere sahiptir ve genellikle birbirleriyle kontrast oluşturur. Voni, bir bakıma tipik bir Güney Hindistan ve Kerala sarisine benzer. Geleneksel Sarinin pallu denilen parçasının omuz üzerinden örtülmesine benzer bir şekilde giyilir. Bu kıyafeti giyerek, sari giyme hissine alışılır. Eteklerden tam sariye geçiş yarım sari kullanımı ile daha kolay hale gelmiştir.

Yarım Sari
Tam uyumlu giyim

Hediyeler

Yarım sari töreninde yeni ergene verilebilecek hediyeler

 • Taze çiçeklerden bir buket
 • Gümüş kaplı tatlılardan 1 kutu
 • Suni ipekten yapılmış bir Choli (şal)
 • Altın kaplama bilezik
 • 1 gramlık sertifikalı altın para
 • Sallantılı küpe
 • Ganesha desenli mumdanlık
 • Ahşap mücevher kutusu
 • 1 kutu ithal çikolata
 • Süslü çanta içinde bir miktar nakit para
 • Ayurvedik yüz kremi ve yüz bakım seti
Yarım Sari
Yarım Sari töreninde hediyeler

Son Dönem

Eski geleneklere göre Dhavani, sadece ergen kızlar tarafından giyilirdi, evlendikten sonra Dhavani giyilmezdi. Ancak günümüzde birçok kadın yarım sariyi bir moda ürünü olarak da kullanıyor.

Batı kültürünün etkisi ve elbisenin uygunsuz olarak algılanması, yarım sarinin günlük giyim olarak az kullanılmasına, şalvar kameez veya batı tarzı kıyafetlerin yaygınlaşmasına yol açmıştır. Bununla birlikte, langa voni, günümüzün “lengha tarzı sari” sine ilham verdi ve bir geri dönüş yaşadı.

Ancak son yıllarda, langa voni, medya ve moda ilgisi nedeniyle genç kızlar ve genç kadınlar arasında popülerlik kazanıyor. Bir zamanlar çok basit bir giyimken, şimdi abartılı nakışlar, ayna veya el işi çalışmaları ile ve bir zamanlar uğursuz kabul edilen siyah ve gri gibi renkler ile görülebiliyor. Bu giyimlerde şifon, jorjet, krep ve naylon dahil olmak üzere normal ipek veya pamuğa ek olarak daha fazla kumaş çeşitliliği de oluşmuştur. Tam sariler bazen bir langa voni’nin görsel etkisini verecek şekilde kalçada renk veya desen değiştirecek tarzda dokunuyor.

Hindistan’ın başka eyaletlerinde Güney Hindistan’da olduğu gibi geleneksel bir ‘yarım sari’ giyinme olayı yoktur. 

Yarım Sari
Son dönem

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
İsminizi yazın