Jodhpur

0
1060
Rajasthan
Mavi Şehir - Jodhpur

Jodhpur – Rajasthan’ın Mavi Şehri

Bir bölümü Hindistan’da bir bölümü de Pakistan’da bulunan Thar çölünün başlangıcındaki önemli bir şehirdir. Bu bölgedeki üç önemli şehrin; yani JodhpurJaisalmer ve Bikanerin oluşturduğu üçgen bölgesi Marwar bölgesi olarak bilinir. Bu bölgede Marwar kültürü yaşanırken Rajasthan dilinin bir lehçesi olan Marwari dili konuşulur. Marwar kelimesi, bu bölge aşırı sıcak ve kurak olduğu için hiç bir canlının yaşayamayacağı yer anlamındaki “ölüm yeri” demekti.

Jodhpur tarihi

Jodhpur şehrinin geçmişinde, bu bölgede yaşamış olan kabilelerden Rathore’ların büyük önemi olmuştur. Rathore sultanlarından Rao Jodha 1459 yılında bu şehri kurarken kente kendi ismini vermiştir. Şehirdeki devasa Mehrangarh Kalesini yaptıran da Rao Jodha’dır.

Rao Jodha’nın oğullarından birisi olan Rao Bika, daha sonraları kendi adıyla oluşturduğu Bikaner şehriyle bir prenslik kurmuştu. 

Rathore sultanları Mughallerle hiçbir zaman anlaşamamış ve onlarla sürekli olarak savaş halinde bulunmuştur. Ekber Şah zamanında Jodhpur bölgesi tamamen Mughallerineline geçmiştir. Rathor’lar savaşlarda başarılı olmaları ve cesaretleri nedeniyle Mughal ordusunda Subay bile olabildiler. 

Jodhpur şehri ve çevresi kısa süreli bir Maratha krallığı döneminden sonra İngilizlerin eline geçmiştir.

Havacılık

Jodhpur Maharacası Umaid Singh’in havacılığa ve uçaklara olan özel ilgisi sonucu Jodhpur, Hindistan’da sivil uçaklara hizmet vermeye başlayan ilk havalimanı olmakla övünür. Delhi ve Mumbaiden çok önce, batıdan gelen uçaklar Jodhpur havalimanına inerdi.

Mavi boyalı evler

Jodhpur şehrindeki evlerin çoğu açık mavi ton renk ile boyalı yapısı ile Hindistanı tanıtıcı posterlerde çokça yer almış ve ilgi çekmiştir. Mavi renkle boyama geleneği artık azalmış ve kale yakınlarındaki bazı bölgelerde ve bir de şehrin kale tarafında değil, kalenin arkasındaki bölgesinde sürdürülmektedir. Herşeye rağmen, aynı renge boyalı bu evleri görmek size bir masal dünyası duygusu yaşatacaktır. Neden bu renkle boyamışlar sorusuna çeşitli cevaplar veriliyor, bunlar arasında: dinî nedenlerle (sadece üst kastta Braminlerin boyadığı), daha serin tuttuğu için ve hatta sivrisinekleri uzakta tuttuğu için diyenleri sayabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
İsminizi yazın