Eyaletlere göre yemekler

0
2663
Kerala Mutfağı

Hindistan eyaletler mutfağı o kadar zengindir ki özellikleri birbirine benzemeyen 25’ten fazla mutfak çeşidi sayılabilir. Hindistan, bu konuda dünyanın “süper gücü” olarak adlandırılabilir. Bütün gurmeler, yemek kültürü araştırmacıları ve damak tadı meraklılarının vazgeçilmez hedeflerinden birisi Hindistan mutfağını tatmaktır. Hindistan mutfağının kendine özgü yiyeceklerini bu kadar geliştirmek için uzun yıllar süren araştırmalar ve denemeler yapıldı. Yemekleri tadlandırmak için gerekli olan baharatlar da bu topraklardan çıktı. Ekteki yazımızda Hindistan mutfağını eyaletler temelinde anlatıyoruz.

Keşmir Mutfağı 

Kurutulmuş meyve içeren ve yoğun kıvamlı et sosları içerir. Acı baharatları dengeleyen safran ve kakule aromaları da bolca kullanılır.

yemek keshmir
Keshmir Mutfağı

Tamil/Kannada Mutfağı 

Baharatlı sebzeli Sambhar (mercimek yahnisi) ile enfes Dosa (bir tür krep) çeşitleri vardır.

Tamil Yemekleri
Tamil Mutfağı

Sıkkım Mutfağı 

Bu mutfakta, organik olarak yetiştirilmiş sebzeler ve dağlarda beslenmiş büyükbaş hayvan etleri baharatlı soslarda pişirilerek kullanılır. 

Sıkkım Mutfağı
Sıkkım Mutfağı

Bengal Mutfağı 

Hardal ağırlıklı yemekleri ile tanınır. Deniz kenarında bulunması nedeniyle balık ve deniz ürünleri konusunda çok gelişmiştir. Bengal mutfağında balık, et ve sebze pişirmede en az 100 çeşit tarzın var olduğu söylenir. Ana menüye eşlik eden pirinç ürünleri, Luchi (yağda kızartılmış ekmek) ve en sonra ünlü sütlü tatlı, Rasagolla yenir.

Bengal Eyaleti
Bengal Mutfağı

Pencap Eyaleti Mutfağı

Amritsari Kulcha, Lassi, Nohut Yemeği, Fırın Sütlaç ve Tandırda Kebaplar Pencap eyaletinin spesiyalleridir. Pencapta her damak tadı için başka bir yemek bulunur denir. Tereyağı ve sade yağın ustalıkla kullanımı Pencap mutfağına eşsiz bir lezzet katıyor. Yemeklerden sonra  lezzetli bir Jalebi (Tulumba tatlısı) veya Firni (sütlaç) ile alabilirsiniz.

Pencabi Thali
Pencap Mutfağı

Goa Mutfağı 

Hindistan’ın deniz ürünleri cenneti olan Goa eyaletinin mutfağında ağız tadınıza eşsiz bir katkı yapabilirsiniz. Uzun zaman Portekiz hakimiyetinde kalması nedeniyle Goa eyaleti Akdeniz mutfağından çok etkilenmiştir. Goa mutfağının ayırd edici özelliği, karides, istakoz ve kalamarın mükemmel bir şekilde marine edilmesi ve bunda yerli baharatların en iyi şekilde kullanılmasıdır.

Goa yemekleri
Goa Mutfağı

Kerala Mutfağı 

Kerala eyaleti hem Portekiz, hem Suriye, hem de İsrail kültüründen etkilenmiştir. Bunun nedeni hiç kuşkusuz, Kerala’nın efsanevi Baharat yolunun başlangıç noktasında bulunmasıdır. Bu eyalet mutfağının en temel ürünü de coconut oil (Hindistancevizi yağı)nın hemen hemen tüm yemeklerde bolca kullanılmasıdır. Kerala mutfağındaki balık ve et ürünlerinde kesinlikle çok farklı bir lezzet bulacaksınız. Kerala’da ayrıca lezzetli Appam (pirinç lokması) ve Malabar Parotta (katmer) da denemelisiniz.

Kerala Mutfağı
Kerala Mutfağı

Gujarat Mutfağı 

Kahvaltıda yenilen Khakhra (bir tür kraker), ve Dhokla (pirinç-nohut unu keki) gibi soğuk yenen vejetaryen atıştırmalıklar bu mutfakta bulunan en temel ürünlerdir. Katı bir vejetaryen diyet izleyen Jain inancındakiler nedeniyle bu eyalette Vejetaryen yemeklerin hazırlanması bir sanat halini almıştır. Fotoğraftaki gibi bir “Gujarati Thali” ise öncelikle Gujarat’ta ama aynı zamanda Hindistan’ın her yerinde zengin, lezzetli ve doyurucu bir Thali alacağınız anlamına gelir.

Gujarat Eyaleti Mutfağı
Gujarat Mutfağı

Garhwal Mutfağı 

Tam tahıllar ve organik besinler açısından zengin lezzetler arıyorsanız, o zaman Uttarakhand eyaletinin Garhwal bölgesine gelin! Çok tahıllı ekmekler ve tam kepekli pirinçle üretilmiş sağlıklı yeşillikler sizi bekliyor.

Garhwal Eyaleti
Garhwal Mutfağı

Maratha Mutfağı 

Lezzetli Poha (soğanla pişirilmiş pirinç gevreği), Pav Bhaji gibi yoğun soslu sebze yemekleri bu eyalettedir. Maratha mutfağı hayranları, Vada Pao isimli bir tür sebzeli burgeri biber salçası ve Hint turşusu ile birlikte her gün yese bıkmaz. Maratha mutfağının en güzel örnekleri hiç kuşkusuz eyalet merkezi olan Mumbai’de bulunur.

Maratha eyaleti
Maratha Mutfağı

Andhra Pradesh Eyaletler Mutfağı

Sebzelerin ve baharatların dayanılmaz lezzetleri, bu eyalette değerini buluyor. Andhra Pradesh Eyaletler mutfağının Chutney’i’ (Hint turşusu) ve Rasam’ı (körili çorba) bu mutfağın şaheserleridir. Ayrıca Dünyaca ünlü Hyderabadi Biryani (Büryan Pilavı) ve Haydarabadi Haleem’i (bir tür keşkek) Andhra Pradesh eyaleti mutfağının benzersiz ürünleridir.

Eyaletlerden biri
Andhra Pradesh Eyaleti Mutfağı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz