Lotus Tapınağı

0
4655
Delhi
Lotus Tapınağı

Lotus Tapınağı

Dünyanın çeşitli yerlerinde yapılmış bulunan 7 Bahai tapınağından birisi Yeni Delhi – Tughlakabad’tadır.

Tarihi

Tapınağın mimarı Feriborz Sahba isimli bir İranlıdır. Yapımında en büyük maddi katkıyı Haydarabad’da yaşayan Ardeşir Rüstempur isimli bir kişi yapmıştır.

Lotus Tapınağı’nın yapısı

Bahai tapınakları; bulundukları yörenin kültürel özelliğini yansıtacak bir mimariyle yapılır. Delhi’deki Bahai Tapınağı, bu nedenle Lotus Çiçeği biçimindedir. Tabanı 34 m., yüksekliği 70 m. olan tapınağın tamamı beyaz mermerdir. 1986 yılında tamamlanmıştır. Yapımda kullanılan beyaz mermerler Yunanistan’dan getirilmiştir, dünyanın bütün Bahai tapınaklarında da aynı mermer kullanılır.

Tapınağın çevresini saran 9 havuzdaki su, çevrede doğal bir klima etkisi yaratır. Lotus çiçeğini oluşturmak için yapılmış olan 45 Lotus yaprağı, tabana alttan bağlı olarak havada asılı duruyormuş hissini veren şaşırtıcı bir mühendislik eseridir. Tapınağın 9 girişi vardir, bunlardan sadece ikisi kullanılıyor.

Salonun kapasitesi 2.500 kişidir. Yılda 4 milyon ziyaretçi sayısıyla Eyfel Kulesinden (bazı yıllar Tac Mahal’den) fazla ziyaret alıyor.

Tapınağın içi son derece sakin ve sessizdir. Bu, yapının çok geniş bir iç mekanının olması ve tapınakta konuşmanın ve hatta fısıldaşmanın bile tamamen yasak (!) olmasındandır.

Törenler

Bahai tapınakları dünyanın her yerinde bütün ırklar, dinler ve kastlar için ‘Tanrıya ibadet’e adanmıştır. İbadet saatlerinde Bahai dininin kurucusu Hz. Bahaullah’ın sözleri, felsefesi ve kutsal metinleri okunur. Burada her türden ibadet; puja ve meditasyon yapmak; sessiz olmak şartıyla serbesttir.

Tapınak bahçesindeki bilgi merkezinde ayrıntılı bilgi alabileceğiniz bir bilgi merkezi var. Bu merkezde Bahai dini ve Bahaullah Hazretleri’nin hayatı ile ilgili geniş bilgi alabilirsiniz.

Tapınağa gelen yoğun ziyaretçi akımı nedeniyle 2019 yılı başından itibaren tapınak binasına giriş izni verilmiyor. Ziyaretçiler tapınak çevresinde bir tur dolaştıktan sonra bölgeden çıkartılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz