Hindu tapınaklarının ilginç özellikleri

0
3033
Tapınak yapısı insan bedenine benziyor. http://vedicgyaan.com/10-amazing-science-facts-about-hindu-temples/

Tapınaklar, insanların ilahi varlıklara ibadet ettikleri yerlerdir. Tapınakların mimari yapısı sadece manevi özellik göstermez bunun daha fazlası da vardır. Hindu Tapınakları, sonsuzluğa ve en yüksek bilgiye ulaşmak için bilim ile maneviyatın buluştuğu yerlerdir. Yapıların mimari özellikleri de ziyaret edenleri etkiler. Hindistan’da bu nedenle tapınak mimarisine çok önem verilmiştir. Buna gelişmiş bir bilim olarak bakmak gerekir.

Tapınakların yapısı

Hindu tapınakları, sütunların yerleştirilmesinden heykellerin boyutuna kadar her şeyin bilimsel kurallarla inşa edildiği yerlerdir. Hindu inancına göre insan bedeninin kendisi de bir tapınaktır ve tapınakların yapısı insan vücuduna benzetilerek açıklanabilir. 

Tapınaklardaki sütunlar insanların kolları gibidir. Tapınakların giriş kapısı ve girişteki alan insanların ayakları gibidir. Ana tanrı heykelinin bulunduğu yer de insanın kafası gibidir. Bu anlattıklarımızı ekteki çizimde görebilirsiniz.

temel elemanlar
Tapınak yapısı insan bedenine benziyor. http://vedicgyaan.com/10-amazing-science-facts-about-hindu-temples/

Beş temel eleman

Hindu tapınakları, evrenin beş temel elementini yansıtan bir minyatür gibidir. Bu temel elementleri öne çıkartan yapı sayesinde tapınağı ziyaret edenlerin çevresinde mükemmel bir pozitif enerji oluşur. Bu mimari yapı, ziyaretçilerin hiç çaba harcamadan kolayca meditasyon ortamına girmelerine yardımcı olur. Tapınakların zemini, pozitif enerjilerin insanların ayaklarından girerek yükselmesini sağlayacak şekilde yapılmıştır. Bir tapınağın inşa ediliş tarzından izlenilen ritüellerin türüne kadar her şey, kozmik enerjinin ziyaretçilerin içinden akmasını sağlayacak şekilde planlanmıştır.

Ayakkabı çıkartmak

Tapınaklar, saf enerjilerin ve saf titreşimlerin bulunduğu yerlerdir. Bir Hindu tapınağına girmeden önce ayakkabıların neden çıkartılması gerektiğini hiç merak ettiniz mi? Tapınaklar, manyetik ve elektrik alanın olumlu titreşimleri olan pozitif enerjiyi iletecek şekilde inşa edilmiş zeminlere sahiptir. Tapınağa girmeden önce ayakkabınızı çıkarmanız istenir, böylece tapınak zeminindeki saf titreşimler vücudunuza doğrudan girerek hem stresinizi giderecek, hem de zihninizi dış dünyadaki olaylardan uzaklaştırarak sizi meditasyon haline sokacaktır. Tapınaklara girmeden önce ayakkabıların çıkarılmasının bir başka nedeni de, tüm kirliliklerin ve mikropların yanı sıra negatif enerji kaynaklarının içerdeki pozitif enerji akışını kirletmesini önlemektir.

ayakkabı çıkartmak
Hindu tapınaklarına girerken ayakkabıların çıkartılması şarttır.

Zil veya Çan çalmak

Hindu tapınağına girmeden önce adanmışların Garbhagriha’nın (en içteki kutsal bölüm) girişinde zil veya çan çaldıklarını fark etmiş olmalısınız. Çana vurduğunuzda, titreşimlerden bir ses çıkar. Çan sesi, beyninizin sol ve sağ tarafı arasında bir denge oluşturur. Böylece işitme duyunuz harekete geçer. Dahası, üretilen ses, vücudunuzdaki yedi enerji merkezinin tamamını açmak için mükemmel süre olan, 7 saniye kadar sürer ve bu ses her yerde yankılanır.

çan çalmak
Zil veya çan çalmak ses titreşimleri yaratır

Kandil yakmak

Ana heykelin olduğu yere girdiğinizde, burada ya çok az ışık olduğunu, ya da hiç ışık olmayan bir yerde bulunduğunuzu göreceksiniz. Burası “Garbhagriha” veya Hindu tapınağının en kutsal olan en iç bölümüdür. Heykellerin önünde gözlerinizi kapattığınızda tamamen karanlığa girmiş olursunuz. Gözlerinizi açıp önünüzde yanan bir kandile baktığınızda, görme duyunuz harekete geçer ve Aarti (ibadet) tanrısına yönelirsiniz.

Kandil yakmak
Kandil veya mum yakmak gereklidir.

Çiçek sunmak

Tanrıların heykeline, farklı kokularda çiçekler sunulur. Bu bir demet kır çiçeği de olur ama bunun yerine yasemin, kadife çiçeği, gül gibi belirli bir çiçek çeşidi sunmak daha iyidir. Bu çiçekler koku alma duyunuzu geliştirir. Hoş kokulu ve zihni sakinleştiren çiçekler, meditasyon sırasında zihninizin boşluğa ulaşma aşamasında kalmasına yardımcı olur.

Çiçek sunmak
Çiçek sunmak güzeldir.

Tapınak çevresinde tur yapmak

Hindu tapınaklarının çevresinde yürüyerek yapılan bir tur, yani Pradakshina, derin bir anlam taşır. Bazı bölgelerde ve inançlarda bu tura Parikrama da denilir. Dünyevi maddeden oluşan heykel, kandili yaktığınızda, çanı çaldığınızda veya çiçeği sunduğunuzda üretilen tüm olumlu enerjileri emer. Garbhagriha etrafında dolaştığınızda bütün bu pozitif enerjiyi absorbe edersiniz.

Parikrama
Tapınak çevresinde tur atılır.

Tilak / Kumkum uygulamak

Tapınağın rahibi adanmışların alnına kumkum / tilak uygular. Kaşların arasındaki, alnınızdaki bu nokta, o bölgedeki sinirlerin ana noktasıdır. Bu nokta ana enerji merkezinizi aktif tutar. Tilak’ın uygulanması, insan vücudundan çıkacak enerjinin kaybına engel olur. 

Tapınaklar hiç kimseye ait değildir. Arama yolunda olanların yeridir. Meditasyonun ve maneviyatın derin anlamına ulaştıktan sonra, bir tapınağın, dinden çok daha yukarıda olan önemi ortaya çıkacaktır. 

Hindu tapınakları
Tilak, üçüncü gözünüzü açar

Source : http://vedicgyaan.com/10-amazing-science-facts-about-hindu-temples/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz