Shiva

0
Hindu tanrı Shiva

Shiva – Yok Edici tanrı

Bir kaplan postu üzerinde oturan, boynunda kobra yılanları dolanmış, uzun saçları topuz yapılıp tepesinde toplanmış, saçının bir kısmına hilal takılmış, saçlarından akan su ile Ganj Nehri oluşmuş, üç çatallı bir mızrak taşıyan, tüm vücudu külle kaplanmış ve bir elinde sadaka tası bulunan şekilde gösterilir. Yanında genellikle eşi Parvati, oğlu Ganesh ve kullandığı araç olan Nandi ismindeki boğa bulunur. Küçük bir davul ya elindedir ya da üç çatallı mızrağa takılıdır. Alnındaki üçüncü göz, her zaman kapalı olarak gösterilir. Çünkü bu göz açılırsa her şeyi, hatta bütün evreni bile yok edebilir. Lingam isimli cinsellik organı da, onun yaratıcı gücünün sembolü olarak Shiva’nın yanında resmedilir.

Bulunduğu Yer

Her yerde, her zaman mevcuttur; ama en sevdiği yer olan Himalayalardaki Kailash Dağında oturur. Aynı zamanda Kashi (Varanasi) ve Triyambakeshvar ile Marasahtra bölgelerinde de bulunur. Shiva, doğası gereği yaratma, yok etme ve yeniden yaratma işlevlerinden sorumludur. Shiva, aynı zamanda yogilerin tanrısıdır.

Mitoloji

Mitolojiye göre, büyülü güçler tarafından karıştırılıp karartılan okyanuslar, zehirle dolmuştu. Tüm tanrılar korkup geri çekildi, bir tek Shiva hariç. Shiva, okyanuslardaki tüm zehiri içerek dünyayı kurtardı. Eşi Parvati, bu zehirden etkilenmemesi için Shiva’nın boğazını elleriyle tıkadı. Böylece Shivanın boğazı koyu mavi bir renk aldı. Buna Neelkanta – mavi gırtlak denir.

Shiva, bir tartışma sırasında Brahma’nın kafalarından birisini kesti. Sonra buna çok üzüldü, Kashi (Varanasi) kentine giderek gezgin bir derviş hayatı yaşamaya ve sadece sadakayla geçinmeye başladı. Eşi Parvati, Annapurna görünümünde geliyor ve Shiva’nın karnını doyuruyordu. Karısının kendisine böylesine samimi bir şekilde hizmet ettiğini fark eden Shiva, Parvatiyi kendine çekti ve göğsüne bastırdı. O kadar büyük bir kuvvet uyguladı ki ikisi birleştiler ve Ardhanisvara (yarı erkek yarı kadın tanrı) formuna geçtiler.

Önemli Shiva tapınakları :

– Chidambaram Tapınağı – Tamil Nadu,
– 12 Lingamın bulunduğu Somnath Tapınağı – Gujarat,
– Mahakaleshwar Tapınağı – Madhya Pradesh,
– Kedarnath – Uttaranchal,
– Kashi Vishvanath tapınağı – Varanasi,
– Tapakeshwar Tapınağı – Dehradun,
– Amarnath Tapınağı – Keşmir.

NO COMMENTS

Exit mobile version